Svetlé, ryšavé vlasy či modré oči. Medzinárodný tím zrekonštruoval výzor dvojice českých kniežat, ktoré vládli v rozmedzí 9. a 10. storočia.
Ďalší diel skladačky českých dejín sa podarilo zrekonštruovať česko-brazílskej výskumnej skupine, ktorá pracovala na rekonštrukcii výzoru dvojice českých kniežat z rodu Přemyslovcov – staršieho brata Spytihněva I. a mladšieho Vratislava I. Podarilo sa im to vďaka analýze DNA, pričom bolo možné určiť napríklad aj farbu ich očí či vlasov, informuje portál Aktuálne.cz.
Proces začal už v roku 2014, kedy sa začali skúmať kostrové pozostatky z rotundy svätého Víta na Pražskom hrade. Hroby označené ako K1 a K2 mali podľa expertov patriť členom rodu Přemyslovcov. Vedci preto z kostí odobrali vzorky DNA, aby potvrdili alebo vyvrátili tieto dohady.
Ostatky sa taktiež kompletne zdigitalizovali a zdokumentovali, aby ich bolo možné skúmať aj v budúcnosti po ich opätovnom pochovaní. V roku 2021 nadviazala na výskum medzinárodná česko-brazílska skupina, ktorá sa rozhodla navrátiť obom bratom vzhľad ich tváre.
Lebky bratov Přemyslovcov boli bezkontaktne nafotografované a na základe fotiek sa vytvoril trojrozmerný obraz. Po tomto procese nastala tá najťažšia časť „návratu tváre“ ranostredovekých kniežat, ktorú mal na starosti expert Cicero Moraes.
Zakladatelia
Normálne by sa pri rekonštrukcii detailov tváre počítalo s istou umeleckou voľnosťou, vďaka DNA analýze však výskumníci poznajú farbu vlasov či očí dvojice kniežat. „DNA nám ukázala, že mali modré oči a vlasy svetlé, trochu ryšavé. Hádankou ostane, či mali bradu alebo ako si upravovali vlasy,“ podotýka vedúci záchranných výskumov Jan Frolík.
Oblečenie a zvyšné črty tváre boli doplnené podľa známych záznamov z obdobia 10. a 11. storočia. Spityhněvovi i Vratislavovi vedci vytvorili aj dobový dvorský odev, dlhé vlasy a bradu, ako bolo v tej dobe bežné.
Spytihněv I. a Vratislav I. boli synovia prvého historicky doloženého českého vládcu Bořivoja I. a svätej Ľudmily. Spytihněv I. sa narodil okolo roku 875 a bol to on, kto položil základy dnešného Pražského hradu. Bola to práve jeho DNA, ktorú sa podarilo vedcom rozlúštiť.
Vratislav I., ktorý vládol v Čechách po smrti brata Spytihněva I., sa narodil v roku 888. Bol otcom svätého Václava, patróna českých zemí. V roku 920 založil na Pražskom hrade Baziliku sv. Juraja, kde je aj pochovaný.