Európska komisia vyzvala Slovensko, Maďarsko a Poľsko na konštruktívny prístup k dovozu ukrajinského obilia

Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP Novinári sa počas tlačovej konferencie hlásia, aby položili otázku predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej. Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) vyzvala v nedeľu Poľsko, Maďarsko a Slovensko na konštruktívny prístup po tom, čo tieto krajiny jednostranne predĺžili zákaz dovozu ukrajinského obilia napriek rozhodnutiu EK o jeho zrušení. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Sme si vedomí vyjadrení niektorých členských štátov v súvislosti s jednostrannými opatreniami. V súčasnosti je dôležité, aby všetky krajiny pracovali v duchu kompromisu a konštruktívne,“ uviedla komisia prostredníctvom hovorkyne.

Ukrajina bola jedným z popredných svetových vývozcov obilia, ruská vojenská invázia v roku 2022 však znížila jej schopnosť dodávať poľnohospodárske produkty na svetové trhy cez čiernomorské prístavy. Odvtedy sú ukrajinskí farmári odkázaní na vývoz obilia cez susedné krajiny.

Záplava obilnín a olejnín do susedných krajín však ovplyvnila príjmy tamojších poľnohospodárov a viedla k tomu, že vlády zakázali dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, spresňuje Reuters.

Európska únia v máji zasiahla, aby zabránila jednotlivým krajinám konať jednostranne a zaviedla vlastný zákaz dovozu z Ukrajiny do susedných krajín. Na základe tohto zákazu mohla Ukrajina vyvážať cez tieto krajiny pod podmienkou, že sa výrobky predajú inde.

EÚ tento zákaz v piatok nepredĺžila po tom, čo sa Ukrajina zaviazala prijať opatrenia na sprísnenie kontroly vývozu do susedných krajín. Poľsko, Slovensko a Maďarsko v reakcii na to v piatok oznámili, že napriek rozhodnutiu Komisie zachovajú svoje vlastné obmedzenia na dovoz obilia z Ukrajiny.

Táto otázka je obzvlášť citlivá v Poľsku, ktoré čakajú v októbri voľby a kde sú poľnohospodári kľúčovým elektorátom vládnucej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS), konštatuje Reuters.

„Naším cieľom je teraz zaviesť a sfunkčniť nový systém,“ uviedla hovorkyňa Eurokomisie a dodala, že pondelkové stretnutie so zástupcami všetkých zainteresovaných krajín EÚ poskytne príležitosť na ďalšiu diskusiu o tejto otázke.

(tasr)


Ďalšie články