Prihlásiť sa

Ukrajinci získali späť takticky významnú dedinu Kliščiivka, tvrdí armáda

Boje na frontovej línii pri Bachmute v Doneckej oblasti Ukrajinský vojak sa pozerá na frontovej línii neďaleko mesta Bachmut. Foto: TASR/AP

Ukrajinskej armáde sa údajne podarilo opätovne ovládnuť takticky významnú dedinu Kliščiivka južne od mesta Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. V nedeľu to oznámili ukrajinské úrady. TASR informuje podľa agentúry AFP.

„Kliščiivka bola vyčistená od Rusov,“ uviedol veliteľ pozemných síl ukrajinskej armády generál Olexandr Syrskyj na sociálnych sieťach.

Fotografiu ukrajinských vojakov v dedine Kliščiivka predtým na platforme Telegram zverejnil aj šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

„Ukrajina si vždy vezme späť to, čo je jej,“ napísal k fotografii, na ktorej bol zachytený vojenský personál s ukrajinskými vlajkami pred zničeným kostolom.

Zelenskyj sa poďakoval vojakom za opätovné ovládnutie Kliščiivky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval v nedeľu jednotkám ukrajinskej armády, ktoré sa podieľali na opätovnom ovládnutí takticky významnej dediny Kliščiivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. TASR informuje podľa agentúry DPA.

„Dnes by som chcel spomenúť najmä vojakov, ktorí krok za krokom navracajú Ukrajine jej majetok, práve v okolí Bachmutu,“ uviedol Zelenskyj v pravidelnom videopríhovore.

Zelenskyj sa okrem ukrajinskej armády v nedeľu poďakoval aj záchranným zložkám krajiny. Od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy vo februári minulého roka ostreľovali ruskí vojaci aj množstvo ukrajinských miest ďaleko za frontovou líniou, pripomenul. Spolupracovníci ukrajinskej civilnej ochrany sú preto už mesiace v plnom nasadení, dodal Zelenskyj.

Protiofenzíva v okolí Bachmutu sa vedie už dlhé týždne

V uplynulých týždňoch prebiehali v okolí tejto dediny, dlhodobo okupovanej ruskými jednotkami, ťažké boje.

Ukrajinské ozbrojené sily v piatok oznámili opätovné získanie ďalšej dediny Andriivka, ktorá sa tiež nachádza južne od Bachmutu.

Opätovné obsadenie Kliščiivky Ukrajincami môže znamenať taktický úder pre ruských okupantov v Bachmute, ktorým teraz hrozí útok z južného i severného frontu, konštatuje agentúra DPA.

(tasr, sak)