BANSKÁ BYSTRICA – Nemocnica v Banskej Bystrici je jedna z troch nemocníc s pediatrickou onkologickou klinikou na Slovensku. Detskí pacienti s onkologickým ochorením musia počas liečby pravidelne cestovať medzi ich domovom a banskobystrickou nemocnicou, pri ktorej pôsobí OZ Svetielko nádeje (SN). Práve toto združenie sa snaží bezplatnou prepravou uľahčovať chorým detičkám a ich rodičom neľahkú životnú situáciu.
„Vyčerpávajúca liečba chemoterapiou a rádioterapiou okrem rakoviny ničí aj obranyschopnosť organizmu dieťaťa. Vzhľadom na oslabenú imunitu je dôležité, aby detskí pacienti necestovali v hromadnej doprave alebo v zbernej sanitke s inými chorými ľuďmi. Aj bežné bakteriálne a vírusové ochorenia skomplikujú liečbu, ktorou deti prechádzajú,” upozorňuje Pavel Bician, predseda OZ SN.
Združenie poskytuje bezplatnú prepravu detským onkologickým pacientom so sprievodom už od roku 2008. Detských pacientov prepravujú na hospitalizácie, ambulantnú liečbu a kontrolné vyšetrenia, ale aj na liečbu v okolitých krajinách. Ak je to nevyhnutné, prepravu zabezpečujú aj počas víkendov, keď sú šoféri v pracovnej pohotovosti.
„Vďaka projektu Prepravná služba poskytujeme bezplatnú prepravu detským onkologickým pacientom už 15 rokov. Za ten čas sme s detskými pacientmi absolvovali prepravy na hospitalizácie, ambulantnú liečbu a kontrolné vyšetrenia, ale aj na výkony zdravotných úkonov v zahraničí a najazdili sme vyše milióna kilometrov,” upresňuje Bician.
Občianske združenie odštartovalo pred niekoľkými dňami zbierku na Auto nádeje. Bude trvať 45 dní s cieľom vyzbierať 45 000 eur. „Od vzniku prepravnej služby sme vykonali veľké množstvo prepráv. Je pochopiteľné, že autá, ktoré máme k dispozícii, treba často obmieňať, aby spĺňali bezpečnostný a zdravotný štandard pre našich pacientov. Preto sme sa rozhodli spustiť projekt Auto nádeje – veľká pomoc malým hrdinom,” vysvetľuje riaditeľ OZ SN Igor Obšajsník.
Prepravná služba Svetielka nádeje vybaví denne priemerne tri prepravy. V zime ide auto neraz ešte skôr ako odhŕňací pluh a musí vedieť prejsť aj po takýchto cestách, keďže vyšetrenia sa začínajú v nemocnici už od skorého rána. „Preto musí byť auto dostatočne výkonné a mať pohon 4×4, aby zvládlo aj ťažšie terény. A, samozrejme, musí byť bezpečné a priestranné,“ dodáva Obšajsník.