Tradičné jesenné Mitrovanie prilákalo rekordný počet ľudí

VEĽKÉ TERIAKOVCE – Rekordný počet zhruba 3 000 návštevníkov prilákal jubilejný 10. ročník podujatia Mitrovanie, ktoré sa cez víkend konalo na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach (okres Rimavská Sobota). Banskobystrickému Štandardu to povedala jedna zo spoluorganizátoriek Miroslava Vargová.

Mitrovanie Mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach. Foto: Facebook.com/MAS MALOHONT

„Určite sme pokorili rekord návštevnosti, ktorý sme mali v roku 2019, pred obdobím korony. Vtedy prišlo asi 2 300 ľudí,“ porovnala Vargová s tým, že k dobrej návštevnosti prispelo aj pekné počasie, ktoré organizátorom prialo.

S jej hodnotením súhlasila i odborná pracovníčka pre folklór z Gemersko-malohontského osvetového strediska Stanislava Zvarová, ktorá mala na starosti dramaturgiu. „Z môjho pohľadu bol tento ročník úspešný a aj pokojný. Ako autori, ktorí sme pracovali na programe podujatia, sme spokojní, keďže jednotliví účinkujúci ku všetkému pristupovali veľmi svedomito. Boli veľmi dobre pripravení,“ podčiarkla Zvarová.

Potešil ju aj záujem remeselníkov, ktorí ponúkali svoje tradičné výrobky na jarmoku. „Celkovo tu bola veľmi priateľská atmosféra,“ doplnila folkloristka.

K hlavným protagonistom patrili folklórny súbor Podpoľanec z Detvy a domáce gemerské súbory Zrkadielko z Hnúšte či Vepor a Zornička z Klenovca. Zaujímavosťou bola tvorivá dielňa gajdošov. „Cieľom bolo prinavrátiť do Gemera-Malohontu gajdošskú tradíciu. Na podujatí sa predstavili dvaja mladí gajdoši,“ konkretizovala Zvarová.

Jedlá na Mitrovaní vo Veľkých Teriakovciach Foto: Facebook.com/MAS MALOHONT

Ako zdôraznila Vargová, Mitrovanie nie je len o tanci a hudbe, ale je to skôr pripomenutie práce chovateľov oviec, napríklad cez ukážky strihania oviec, spracovania ovčej vlny, mlieka či využitia baranieho mäsa.

„Toto už možno v našich domácnostiach nie je až také bežné, hoci niekedy bolo. Deje sa to hlavne cez súťaž vo varení tradičných a netradičných špecialít na Mitrovaní. Naše družstvá si dajú záležať aj na tom, aby boli jedlá pekne naservírované. Túto latku nastavili samotní súťažiaci, ktorí si napríklad dozdobujú stoly jesennou výzdobou alebo vlastným pečeným chlebom, čo nás veľmi teší,“ podotkla spoluorganizátorka.

Spomínaná súťaž sa v rámci Mitrovania koná každý rok a zúčastňuje sa jej do desať tímov. Tohto roku ich bolo sedem. „Z netradičných špecialít pripravovali na aktuálnom ročníku indické karí na slovenský spôsob a z tradičných napríklad baranie hrče, alebo maslové halušky s baraním perkeltom. Samozrejme, nechýbala kapustnica,“ ozrejmila Vargová.

Potvrdila, že v desaťročnej tradícii Mitrovania chcú v obci pokračovať. „Je už ťažké vymýšľať niečo nové, lebo za desať rokov sme sa každoročne snažili niečo pridať. Chceme sa teda hlavne snažiť o udržanie kvality podujatia,“ zakončila.

Mitrovanie je symbolickým ukončením pastierskej sezóny, keďže v minulosti bačovia a valasi práve okolo Demetra/Mitra (23. októbra) zháňali ovce z horských pasienkov do dedín. Následne vo sviatočných šatách v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovali vyúčtovanie s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej súčasťou boli hudba, tanec a spev.