Fiľakovo završuje miliónové projekty na oživenie hospodárstva regiónu

FIĽAKOVO – V meste Fiľakovo na juhu okresu Lučenec sa postupne končí cezhraničný akčný plán, ktorý zahŕňal päť osobitných projektov na oživenie hospodárskeho prostredia regiónu. Informovala o tom hovorkyňa Fiľakova Klaudia Mikuš Kovácsová.

Mestský-úrad-Fiľakovo Radnica vo Fiľakove – aktuálne sídlo mestského úradu. Foto: Branislav Caban.

Hlavným partnerom tohto programu, ktorý sa oficiálne nazýva Akčný plán zamestnanosti po osi R2 a M3 – Smerom k novej cezhraničnej severojužnej osi hospodárskeho rozvoja, bolo na slovenskej strane hranice mesto Fiľakovo. V spolupráci so svojím cezhraničným partnerom, Agentúrou rozvoja Novohradu – Nógrádi Fejlesztési Ügynökség, sa mu podarilo získať dotáciu na realizáciu aktivít viacerých partnerských organizácií v v hodnote viac ako 3,38 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja: Program cezhraničnej spolupráce INTERREG VA Slovenská republika – Maďarsko.

„Cieľom akčného plánu bola zosúladená realizácia hospodárskych programov a opatrení podporujúcich zamestnanosť po osi Hatvan – Lučenec, ktoré mali pomôcť rozvinúť región Novohrad/Nógrád. Hlavné myšlienky boli budovanie a rozvoj podnikateľského prostredia a infraštruktúry i zvýšenie kvality vzdelávania rôznych cieľových skupín ohrozených sociálnym vylúčením na trhu práce,“ uviedla Mikuš Kovácsová.

Realizáciu projektov zo slovenskej strany zastrešilo mesto Fiľakovo pomocou Koordinačného a komunikačného projektu CCP. Ako informovala projektová manažérka Tímea Kovács, hlavným cieľom CCP bolo zabezpečiť jednotnú a zosúladenú komunikáciu všetkých projektov akčného plánu, jasne vysvetliť a odkomunikovať ciele, aktivity, výsledky a prínosy projektov pre región.

Projekt CCP poskytol pre celý balík projektov služby podpory manažmentu, eliminácie rizík, finančného a právneho poradenstva či komunikácie. Partnerom poskytol odborný manažment a podal pomocnú ruku v záujme úspešnej realizácie ich aktivít.“

Do projektov v rámci akčného plánu, ktoré boli koordinované projektom CCP, boli okrem dvoch samospráv zapojené aj podnikateľské subjekty, školy či tretí sektor. Fiľakovo aj vďaka dotácii z projektu DevINvestEnviro – Rozvoj investičného prostredia dokázalo zrevitalizovať bývalú fiľakovskú smaltovňu a vybudovať na jej mieste výrobnú halu s administratívnou budovou a infraštruktúrou. Už čoskoro by si vďaka tomu mohli vo Fiľakove nájsť prácu desiatky ľudí.