Prihlásiť sa

SNS trvá na zachovaní rodičovského dôchodku, Tomáš sa ich stanovisko dozvedel z médií

SNS navrhne na ministra životného prostredia Tarabu miesto Huliaka Andrej Danko, Rudolf Huliak a Tomáš Taraba. Foto: Martin Baumann/TASR

SNS podporuje návrh na vyplatenie 13. dôchodku ešte v tomto roku, no zároveň trvá na zachovaní inštitútu vyplácania rodičovského dôchodku. Na brífingu to v stredu uviedol Rudolf Huliak (SNS/Národná koalícia).

„Rodičia, ktorých deti sú aktívnymi prispievateľmi do sociálneho systému, si to jednoducho zaslúžia,“ uviedol Huliak. SNS podľa neho nesúhlasí s presunutím peňazí z rodičovského dôchodku do 13. dôchodku, ktoré ohlásil krátko po zostavení vlády minister práce Erik Tomáš (Hlas).

SNS chce rodičovský dôchodok rozširovať

„Máme dosť rizikovú skupinu našich dôchodcov, čo sa týka hranice chudoby, takže našim dôchodcom určite brať nič nebudeme,“ doplnil za SNS Huliak.

Huliak povedal, že ak to rozpočet dovolí, národniari budú rozširovať rodičovský dôchodok. Verejné financie by sa mali podľa neho použiť tak, aby znížili diskrimináciu v starobných dôchodkoch podľa počtu detí.

Plnohodnotný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku by sa mal zaviesť budúci rok. Časť peňazí na túto zmenu by sa podľa návrhu ministra práce mala získať zmenou vyplácania rodičovského dôchodku. Po novom by bolo možné rodičom pomáhať poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu, nie z odvodov ako doteraz.

Tomáš sa o stanovisku národniarov dozvedel z médií

Krátko po tom, ako denník Štandard zverejnil informáciu, že Andrej Danko (SNS) nesúhlasí so zrušením rodičovského dôchodku, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas) korigoval svoje tvrdenia, že sa s SNS na takejto reforme dôchodkového systému dohodli.

Názor, že národniari požadujú zachovanie rodičovského dôchodku v rovnakej podobe ako doteraz, sa podľa vlastných slov dozvedel iba z ich mediálnych vyjadrení. Predtým údajne s navrhnutou zmenou súhlasili.

„Predtým, než som to riešenie predstavil, som mal súhlas od Andreja Danka na toto riešenie. Samozrejme, pokiaľ došlo k zmene názoru, tak sme pripravení rokovať. Len chcem upozorniť, že vyplatenie 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku bez toho, aby došlo k zmenám v rodičovskom dôchodku, by stálo navyše 440 miliónov eur,“ upozornil v stredu v národnej rade Tomáš.

V tejto súvislosti poukázal na zlý stav verejných financií. „Je teda otázne, či môže fungovať popri sebe aj 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, aj rodičovský dôchodok. To si naozaj musíme medzi koaličnými partnermi vyjasniť,“ zdôraznil minister s dôvetkom, že zásadnou podmienkou účasti jeho strany vo vládnej koalícii je práve zavedenie plnohodnotného 13. dôchodku.

Zároveň pripomenul, že strany Hlas, Smer, ale ani Jednota dôchodcov na Slovensku či odborná verejnosť v minulosti nepodporili zavedenie rodičovského dôchodku. Dôvodom je, že je diskriminačný voči seniorom, ktorí nemajú deti, zomreli im deti, alebo ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté.

„Nikto nejde zobrať ani jeden cent z tých 315 miliónov eur určených na rodičovský dôchodok, len ich chceme presunúť do nového 13. dôchodku. A 13. dôchodok bude pre všetkých seniorov, bez ohľadu na to, či deti majú, alebo nie. To sa nám zdá spravodlivé,“ dodal Tomáš.

V pondelok sa proti zrušeniu rodičovského dôchodku vyjadril aj minister životného prostredia Tomáš Taraba.

(lah, tasr)