Vlaková doprava v okolí Moskvy bola narušená „v dôsledku špeciálneho opatrenia v súčinnosti s hnutím odporu“, uviedla ukrajinská vojenská rozviedka.

Vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach je vidieť osobu, ktorá podpálila dve elektrické skrine, ktoré slúžia na prevádzku železnice.

„Narušenia prevádzky železníc sú v Rusku čoraz častejšie,“ napísala HUR pod video.

Podľa tajnej služby zhorela jedna reléová skrinka pri obci Lazenki v Novoperedelkinskom okrese na okraji Moskvy. Ďalšia zhorela južne od Moskvy pri obci Artemevo, ktorá sa nachádza približne desať kilometrov od moskovského medzinárodného letiska Domodedovo. Ide o „dôležité úseky ruských železníc v Moskovskej oblasti“, uviedla HUR.

Začiatkom novembra štátne Moskovské železnice informovali, že v Riazanskej oblasti sa vykoľajil nákladný vlak, v dôsledku čoho z koľají vypadlo 19 vagónov. Podľa ruských kanálov na Telegrame miestni obyvatelia uviedli, že v čase, keď sa vlak vykoľajil, počuli výbuchy.

(kyiv independent)

Nové správy

Počas otváracieho ceremoniálu Majstrovstiev Európy vo futbale si uctili Beckenbauera. Majstrovstvá Európy vo futbale odštartovali v piatok krátkym otváracím ceremoniálom, počas ktorého si uctili legendárneho Franza Beckenbauera. Domáci tím privítal v úvodnom zápase Škótsko.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Číslo 8 372, oficiálny počet obetí genocídy v Srebrenici v Bosne a Hercegovine z roku 1995, ktosi v piatok nasprejoval na múry slovenského a maďarského veľvyslanectva v Sarajeve. Stalo sa tak tri týždne po tom, čo Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu o vyhlásení medzinárodného dňa na pamiatku jej obetí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nemecko dodalo Ukrajine brániacej sa voči ruským silám ďalších 20 obrnených transportérov Marder. V spolupráci s Dánskom aj desať bojových tankov Leopard 1 A5. Oznámila to v piatok spolková vláda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spojené štáty uvalili sankcie na izraelskú skupinu, ktorá marila prísun pomoci do Gazy. Izraelskú skupinu Cav 9 USA obviňujú z podnikania útokov na konvoje nákladných áut, ktoré sa pokúšajú priviezť humanitárnu pomoc Palestínčanom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Catherine, princezná z Walesu, robí v liečbe rakoviny „dobré pokroky“ a v sobotu sa zúčastní na vojenskej prehliadke Trooping the Colour, ktorá sa uskutoční pri príležitosti oficiálnych narodenín britského kráľa. Bude to prvé verejné vystúpenie manželky princa Williama od jej diagnózy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nemecká polícia v piatok čiastočne uzavrela jednu z fanzón na futbalových majstrovstvách Európy, dôvodom bol podozrivý ruksak.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Dovedna 12 ukrajinských detí bolo v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny vrátených z území, ktoré tam okupuje Rusko, do častí, ktoré sú stále pod kontrolou Kyjeva. Oznámil to ukrajinský gubernátor tejto oblasti Olexandr Prokudin, Ďalej tiež spresnil, že ide o troch chlapcov a deväť dievčat vo veku od dvoch do 17 rokov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pri vývoji a využívaní umelej inteligencie (AI) má byť ľudská dôstojnosť na prvom mieste, uviedol pápež František v príhovore lídrom najvyspelejších ekonomík združených v G7. Zároveň varoval, že pri takejto výkonnej technológii hrozí, že sa samotné ľudské vzťahy premenia na obyčajné algoritmy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Najvyššie dovozné clá, vo výške 38 percent, hrozia elektromobilu Mini od nemeckej automobilky BMW, ktoré sa vyrábajú v Číne. Európska komisia tento týždeň oznámila, že od 4. júla môže zaviesť na elektrické autá dovážané z Číny predbežné clá až vo výške 38,1 percent.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajina si v piatok od Ruska prevzala telesné pozostatky svojich 254 padlých vojakov. Oznámilo to ukrajinské koordinačné centrum pre vojnových zajatcov a zverejnilo fotografie viacerých bielych nákladných áut na neidentifikovanom kontrolnom stanovišti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Medzinárodný olympijský výbor navrhol založenie olympijských hier v e-športoch. Téma bola jedným z predmetov piatkového zasadnutia exekutívy, oficiálne hlasovanie v tejto veci sa odohrá 22. až 24. júla počas OH v Paríži.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý je v súčasnosti v Poľsku, sa nepresunie na Ukrajinu, povedal poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamyst. Zároveň upozornil, že v tejto otázke sa v ostatnom čase šírilo množstvo dezinformácií.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministri obrany členských štátov NATO sa v piatok na zasadnutí v Bruseli dohodli na pláne koordinácie pomoci Ukrajine v oblasti dodávok vojenskej techniky a výcviku. Koordinácia pomoci Ukrajine sa tak presunie z neformálnej skupiny vedenej Spojenými štátmi pod oficiálnu misiu NATO, oznámil na tlačovej konferencii generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Stredočeskí hasiči zasahujú v obci Praskolesy pri meste Hořovice v okrese Beroun, kde explodoval sklad pyrotechniky. Na mieste požiaru, ku ktorému vyrazili v piatok popoludní, je vyhlásený druhý stupeň poplachu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spravodlivejšie ceny energií pre slovenské domácnosti majú zabezpečiť nové vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktoré začnú platiť od 1. júla tohto roka. Okrem iného prinášajú zvýšenie platby za prístup do distribučnej sústavy pre výrobcov na 20 percent, či účinnejšiu kontrolu regulovaných subjektov, informoval hovorca úradu Radoslav Igaz.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rozsiahle kolóny vozidiel sa aktuálne tvoria na ceste prvej triedy pod Strečnom. Havarovalo tam osobné auto, ktoré blokuje jeden jazdný pruh. Polícia púšťa dopravu v úseku striedavo, potvrdila v piatok popoludní žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Policajti vykonávajú v piatok a v sobotu v rámci bezpečnostnej akcie kontroly na 20 hraničných priechodoch. Cieľom je eliminácia bezpečnostných rizík a nelegálnej migrácie, informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Peter Pellegrini bude zastupovať premiéra Roberta Fica na neformálnom stretnutí lídrov EÚ v Bruseli. Uskutoční sa v pondelok 17. júna, teda dva dni po Pellegriniho prezidentskej inaugurácii.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajina považuje Putinove podmienky ukončenia vojny za absurdné. Podľa nej sa šéf Kremľa snaží zavádzať medzinárodné spoločenstvo a oslabovať skutočné diplomatické úsilie zamerané na dosiahnutie mieru.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Polícia vykonala rozsiahlu akciu proti nelegálnej migrácii na Slovensku, v rámci ktorej zadržala dve osoby, neoprávnene sa zdržujúce na území Slovenskej republiky. Voči jednej z nich už bolo začaté konanie o administratívnom vyhostení, informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Návrh NATO dávať Ukrajine 40 miliárd eur ročne pre Slovensko takmer nič nemení, naznačil minister obrany Robert Kaliňák (Smer) po dvojdňovom rokovaní šéfov rezortov obrany Aliancie v Bruseli.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenský model fungovania prokuratúry rozhodne nie je sovietsky alebo leninský, uviedla vrchná štátna zástupkyňa ČR Lenka Bradáčová v rozhovore pre agentúru SITA.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v mnohých situáciách snažila prekonať ťažkosti a zostať otvorená spolupráci pre dobro občanov SR. Ocenil to predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, ktorý tiež poďakoval za jej pôsobenie vo funkcii.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Riadenie vojenskej pomoci Ukrajine čisto štruktúrami NATO je prirodzený posun od doterajšieho stavu. Povedal po skončení dvojdňových rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO Robert Kaliňák.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Enviropolícia obvinila 33-ročnú Češku z nelegálneho ulovenia medveďa v okrese Dolný Kubín na Orave. V prípade preukázania viny jej hrozí až päťročný trest odňatia slobody, informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poľský prezident uviedol, že Poľsko je pripravené reagovať na akékoľvek možné provokácie Ruska v oblasti Baltského mora. „Ako všetci vieme, nanešťastie, v posledných mesiacoch neustále čelíme ruským provokáciám,“ povedal Andrzej Duda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenská pošta vydáva poštovú známku Petra Pellegriniho. Známka má špecifický kruhový tvar. Autorom grafického dizajnu známky je akademický maliar Vladislav Rostoka. Cena známky bude jedno euro.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

NR SR: Poslanci ukončili štvrtý deň schôdze diskusiou k návrhu uznesenia matovičovcov. Poslanci klubu Slovensko – Za ľudí – KÚ predložili dokument k priamemu ohrozeniu čerpania finančných prostriedkov z eurofondov a plánu obnovy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajinská hraničná stráž zadržala 41 mužov, ktorí sa snažili opustiť krajinu a vyhnúť sa brannej povinnosti. Pohraničná stráž v Odeskej oblasti uviedla, že objavila desiatky ukrajinských občanov v nákladnom aute na prepravu obilia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Výroky opozičného poslanca Alojza Hlinu o údajných pochybnostiach pri ťažbe kalamitného dreva na Horehroní sú nepravdivé a zavádzajúce, uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poslanci SaS požiadali o mimoriadne zasadnutie mediálneho výboru v súvislosti so situáciou v RTVS. Podľa opozičných poslancov je táto situácia „kritická“, pripomenuli štrajk zamestnancov a ich protestný pochod pred ministerstvo kultúry.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zmrazenie ruských aktív zo strany Západu je podľa Putina krádež, ktorá „nezostane nepotrestaná“. Dodal, že západné krajiny „teraz rozmýšľajú o nejakom právnom základe, aby si úplne privlastnili“ zmrazené aktíva a devízové ​​rezervy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Úrad špeciálnej prokuratúry splnil svoje poslanie pri eliminácii násilnej trestnej činnosti a inej organizovanej kriminality, uviedol bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta. Podľa neho vie dnes túto úlohu zabezpečiť prokuratúra aj v rámci svojich krajských či okresných štruktúr.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pellegrini má šancu naplniť svoj sľub a stať sa prezidentom ľudí, nie elít. Na stole ho už čaká vetovanie novely, ktorá je ukážkovým prejavom vládnej arogancie. 

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Putin je pripravený rokovať, ak Kyjev stiahne vojakov a vzdá sa členstva v NATO. Povedal ruský prezident Vladimir Putin s tým, že ak sa tak stane, Rusko okamžite zastaví paľbu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spojenci súhlasia s tým, aby NATO riadilo vojenskú pomoc Ukrajine, uviedla to v piatok doobeda česká ministerka obrany Jana Černochová na úvod druhého dňa rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Peter Pellegrini chce vo funkcii prezidenta SR úradovať aj z regiónov. Do Košíc a Banskej Bystrice chce zavítať viackrát do roka. Povedal to v rozhovore pre TASR.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zástupcovia hnutia Slovensko sa nezúčastnia na inaugurácii prezidenta SR Petra Pellegriniho. Nesúhlasia s pozvaním zástupcov Ruska na inauguráciu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Podľa Vladimira Putina Rusko dosiahlo bod, odkiaľ niet návratu a teraz musí samo vytvoriť bezpečnostný systém v Euroázii. Rusko podľa jeho slov neustále navrhovalo konštruktívne riešenia v oblasti bezpečnosti, no všetky tieto pokusy ostali bez odpovede.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vo veku 97 rokov zomrel jeden z posledných československých vojnových veteránov 2. svetovej vojny Charles Gad Strasser. Ten bol priamym účastníkom bojov o Dunkerque. Minulý týždeň sa ešte vo Francúzsku zúčastnil na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články