RIMAVSKÁ SOBOTA – Miestne dane a poplatky v Rimavskej Sobote samospráva v budúcom roku zvýši v priemere o 19 percent. Dôvodom je zníženie podielových daní a bežných príjmov mesta na úrovni zhruba 1,4 milióna eur.
O zvýšení daní rozhodli poslanci mesta na svojom decembrovom zasadnutí schválením novej verzie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) č. 133/2015 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady.
„Dovolím si povedať, že tak nízke navyšovanie daní, ako Rimavská Sobota, má máloktoré okresné mesto. V priemere zvyšujeme dane z nehnuteľností o 19 percent. V Lučenci to išlo nahor o 50 – 55 percent. V Martine sa zvyšujú dane en bloc o 100 percent,“ porovnal v rozprave k návrhu inovovaného VZN primátor Jozef Šimko.
Zvyšovať sa bude aj poplatok za zber a vývoz komunálneho odpadu z 35 na 39 eur na osobu a rok. Podľa Miroslava Bielaka, vedúceho ekonomického odboru Mestského úradu Rimavská Sobota, je príčinou zvyšovania daní a poplatkov obmedzovanie príjmov samospráv zo strany predchádzajúcich vlád. „Dôvodom je aj vysoká inflácia, pre ktorú narastajú ceny tovarov a služieb,“ dodal.
Zároveň zdôraznil, že ide len o mierne navýšenie a väčšina okolitých miest v rámci Banskobystrického kraja zvyšuje dane viac. „Rimavská Sobota bude okresné mesto s asi najmenším navýšením daní. Aj teraz ich máme najnižšie,“ podotkol Bielak a doplnil, že zvýšenie daní by do mestského rozpočtu malo priniesť približne 240 000 eur.
Poslanec Roman Vaľo pripomenul, že ide už o druhé zvyšovanie daní v meste za posledných 12 mesiacov. Skritizoval nedávne schválenie úveru 1,7 milióna eur na bazén s vlnobitím do rekreačnej oblasti Kurinec a zaujímalo ho, aké racionalizačné opatrenia už mesto prijalo, prípadne plánuje prijať.
„Je predpoklad, že racionalizačné opatrenia budú na príjmovej strane, ale, samozrejme, musíme škrtať aj výdavky, pretože úsporu 1,4 milióna by sme inak dosiahli len tak, že by sme veľmi zaťažili obyvateľov mesta, čo nikto nechce,“ odpovedal mu Bielak.
Na jeho slová reagoval poslanec Zoltán Cziprusz, podľa ktorého je situácia ohľadom rozpočtu skutočne kritická. „V predchádzajúcich rokoch, keď sme skladali rozpočet a pán Bielak hovoril, že nemáme peniaze, myslel som si, že to patrí k ‚bežnému folklóru‘, ktorý máme pri tejto príležitosti vždy. Lenže chýbajúceho 1,4 milióna je strašne veľa,“ upozornil poslanec.
Ďalší poslanci vyčítali vedeniu mesta absenciu úsporných opatrení v predchádzajúcich rokoch. Michal Demeter spomenul konkrétne nezrealizovanú energetickú optimalizáciu plavárne a zimného štadióna, ako aj výmenu verejného osvetlenia za úspornejšie. „To by nám teraz znížilo náklady a navýšenie daní by nebolo žiadne, alebo omnoho nižšie,“ vyjadril sa.
Naopak, poslanec Viliam Vaš skonštatoval, že ak chce mesto zachovať svoju súčasnú činnosť vrátane športu a kultúry, tak zvyšovaniu daní a poplatkov sa nevyhne. Niektorí poslanci v tejto súvislosti kritizovali zvýšenie platu primátora, ku ktorému v danej situácii podľa nich nemalo prísť. „Pri 30-percentnom zvýšení platu spôsobí zvýšenie výdavkov o zhruba 15 000 eur,“ konkretizoval Vaľo.
„Tieto isté problémy majú aj v Lučenci a primátorka berie navyše 50 percent. Prvé volebné obdobie 2010 – 2014 som mal základný plat. Celkovo som ušetril mestu 300 000 eur,“ oponoval mu Šimko. Spomenul tiež, že mestu ušetril časť tejto sumy tým, že už štvrtý rok nemá vodiča.
Za návrh zvýšenia daní bolo napokon 13 z celkovo 16 prítomných poslancov. Dvaja boli proti a jeden sa zdržal. Čo sa týka rozpočtu mesta, ten bude MsZ schvaľovať až v roku 2024, podľa primátora zrejme na februárovom zasadnutí.