BREZNO – Výnimočné nielen v regióne, ale i v rámci celého Slovenska je automobilové múzeum Double Red Cars Museum Brezno, v ktorom môžu návštevníci vidieť okolo stovky zaujímavých a výnimočných vozidiel.
Podľa zakladateľa a majiteľa Marcela Koleničku má múzeum spojitosť s módnou značkou Double Red, ktoré vyrába a distribuuje oblečenie a obuv do zhuba 25 krajín sveta. „Keď táto značka rástla, naše pôvodné priestory nám boli malé. V tom čase bola na predaj bývalá administratívna budova Mostárne Brezno. Kúpili sme ju, ale keďže má priestory s rozlohou okolo 10 000 štvorcových metrov, ktoré by sme celé nevyužili, rozmýšľali sme, čo s tým,“ zaspomínal si Kolenička.
Rozhodnutie napokon padlo práve na zriadenie múzea automobilov. V ďalších častiach budovy vznikli reštaurácia, skybar a hotel. Cieľom bolo podľa majiteľa vytvoriť určité komplexné zázemie pre turistov. Budova je tak dnes centrálou spoločnosti Double Red vrátane skladových a výrobných priestorov, a zároveň aj sídlo múzea. Jej prestavba sa začala v roku 2018 a múzeum bolo pre návštevníkov prvýkrát otvorené v roku 2022.
„Autá boli môj koníček a videl som v nich obrovský potenciál nárastu ceny, čo sa mi aj potvrdilo. K mnohým najdrahším autám som sa dostal v čase hospodárskej krízy, keď ich nikto nechcel. Po roku 2012 sa z nich však stali komodity a investičná záležitosť. Priemerné zhodnotenie týchto aktív bolo okolo 460 percent, čím prekonali všetko ostatné,“ vysvetlil Kolenička.
Umiestnenie múzea v Brezne má svoje dôvody. „Mesto je úplne v strede Slovenska, máme tu Nízke Tatry a prichádza sem veľa turistov. Chodia sem aj Maďari a Poliaci, ale sú to zatiaľ len ‚autičkári‘, teda ľudia, ktorých autá naozaj zaujímajú,“ vysvetlil Kolenička s tým, že vo väčšom meste by návštevnosť múzea bola vyššia, keďže by prišli aj iní návštevníci.
„Jasne, umiestniť ho tu v Brezne je zlé rozhodnutie. V prípade Bratislavy, Budapešti, alebo Prahy by bol rozdiel len v cene pozemku, čo je pri takejto investícii zanedbateľné, ale návštevnosť by bola päťnásobná, či desaťnásobná. Je to tu však doplnok našej firmy a chodí sem pomerne veľa návštevníkov,“ vysvetlil majiteľ.
Múzeum sa špecializuje na športové a exotické autá. Do prvej skupiny patria napríklad ikonické vozidlá ako Ferrari Testarossa či Lamborghini Diablo. Do druhej zase Porsche brunejského sultána s pozlátenými prvkami interiéru a trezorom na zadných sedadlách, alebo Škoda Rabbit AK-47, ktorá sa objavila aj v klipe speváčky Rihanny.
Medzi exponátmi sa ale nájdu aj iné zaujímavosti. Ide napríklad o monopost Ferrari zo seriálu Formula 1, na ktorom jazdil Michael Schumacher, prípadne na druhej strane o starú známu Škodu 1000. V jej prípade podľa Koleničku vo veľkom funguje spomienkový optimizmus a mnohí návštevníci hovoria, že práve toto auto kedysi mali doma oni, alebo ich blízki.
Celkovo je v múzeu vyše sto vozidiel na piatich podlažiach budovy. Na každom sú autá z iného desaťročia, začínajúc 60. rokmi 20. storočia. Ich počet už nechcú zvyšovať, ale plánujú expozíciu obmieňať autami z depozitárov, prípadne usporadúvať tematické výstavy venované napríklad japonským autám.
Múzeum aktuálne pracuje na novom zaujímavom prírastku. Ide o jedno z najdrahších áut sveta v rámci moderných dejín, pretekárske vozidlo Mercedes-Benz CLK GTR. „Je to auto, ktorého bolo na celom svete vyrobených len 25 kusov. Ak sa dnes niektoré z nich dostane do predaja, stojí okolo 10 až 15 miliónov eur. Skoro nikto nevedel, že existuje ešte čiastočne zachovaný 26. kus,“ ozrejmil Kolenička.
Šlo vlastne o prototyp, ktorý bol použitý na crashtest. Predná časť auta bola pri ňom zničená, ale zadná sa zachovala. „ Nám sa podarilo kúpiť zvyšok tohto auta, teda zadnú časť. Ideme ho obnoviť. To, čo sa zachovalo, zostane ‚priznané‘ v pôvodnej oranžovej farbe, zvyšok sa dorobí z karbónu pomocou moderných technológií,“ vysvetlil majiteľ múzea s tým, že znovuzrodenie vozidla bude mať na starosti známy český odborník Adam Králik. Celý projekt má príznačné pomenovanie Fénix.