RIMAVSKÁ SOBOTA – Tržby vyše pol milióna eur očakáva primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko na termálnom kúpalisku v mestskej rekreačnej oblasti Kurinec-Zelená voda po výstavbe nového bazéna s vlnobitím. Uviedol to na jednom z posledných zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) v súvislosti so schvaľovaním rozpočtu na aktuálny rok.
„Jediná zisková organizácia v meste Rimavská Sobota je rekreačná oblasť. Dovolím si povedať, že ak dobudujeme bazén s vlnobitím, tak ročné tržby tam nebudú 350 000 – 450 000 eur, ale pôjdeme nad 500 000 eur,“ porovnal primátor.
Spomínaný bazén chcela samospráva vybudovať už do leta tohto roka, ale jeho výstavba sa napokon posunula a v tejto letnej sezóne ešte nebude návštevníkom k dispozícii. Podľa Šimka je to reálne až v lete 2025.
Vybudovanie bazéna s vlnobitím schválili poslanci na zasadnutí MsZ vo februári 2023. Odsúhlasili aj úver na jeho výstavbu vo výške zhruba 1,4 milióna eur. Počas verejného obstarávania sa však ukázalo, že tento objem financií nebude stačiť, preto začiatkom októbra odobrili zvýšenie úveru na asi 1,8 milióna eur.
Niektorí členovia zastupiteľského zboru v tejto súvislosti kritizovali skutočnosť, že v ťažkých časoch si mesto berie vysoký úver na stavbu, ktorú nevyhnutne nepotrebuje. Odporúčali preto peniaze využiť radšej na zateplenie škôl a škôlok, ako aj osadenie fotovoltických panelov na ich strechy, čo by v ďalších rokoch mestu prinieslo úspory.
Kurinec bol obľúbeným dovolenkovým miestom už v časoch socializmu, ale termálnym kúpaliskom sa stal až v roku 2018, keď tam mesto otvorilo dva nové bazény napájané vodou z geotermálneho vrtu. Neskôr boli postavené detský bazén a trojcestný tobogan.
Tieto atrakcie podľa údajov samosprávy pomáhajú zvyšovať návštevnosť kúpaliska. Zatiaľ čo v roku 2017 na Kurinec zavítalo 55 000 ľudí, o rok neskôr sa ich počet prehupol nad 60 000. V roku 2021 stúpol ešte na 68 000 ľudí.
Tohtoročná novinka, ktorá návštevníkov zrejme nepoteší, je spoplatnenie parkovania v rekreačnej oblasti. Doteraz bolo úplne bezplatné, ale počas tejto letnej sezóny budú vodiči platiť dve eurá na celý deň.
Dlhodobým plánom samosprávy je vybudovať na Kurinci kryté bazény, ktoré by umožnili celoročnú prevádzku areálu. Podľa primátora je ale tento zámer zatiaľ nereálny, pretože by to podľa neho stálo 10 až 12 miliónov eur, ktoré mesto nemá.
Druhým problémom je termálna voda. Kurinec je totiž zásobovaný iba z jediného geotermálneho vrtu, ktorý by výdatnosťou nepostačoval na napĺňanie ďalších bazénov. Otázna je aj nižšia teplota vody, cca 31 °C. Dôvodom je hĺbka vrtu 1 022 metrov, pričom pôvodne bol plánovaný hlbší, vďaka čomu by poskytoval teplejšiu vodu.
V spomínanej hĺbke však podľa Šimka vrtná súprava narazila na dutý priestor, zrejme na jaskyňu s teplou vodou. Pre obavy, aby sa voda ďalším vŕtaním úplne nestratila, bolo nakoniec rozhodnuté o jeho ukončení v danej hĺbke.
Primátor tvrdí, že nový geotermálny vrt do hĺbky minimálne 2 700 metrov by dokázal kúpalisko zásobovať vodou s teplotou okolo 65 °C, ktorou by mohli areál s vnútornými bazénmi aj vykurovať. Na takýto vrt však tiež treba viac než milión eur.