Prihlásiť sa

Rusko ako súčasť Mongolskej ríše. Mongolský exprezident zverejnil mapu vysmievajúcu Putina

GGF5SyJbsAAtv52 Foto: X

Niekdajší prezident Mongolska spochybnil presvedčenie ruského lídra, že Ukrajina je historickým územím Ruska, ktorým ospravedlňuje prebiehajúcu vojnu. Urobil tak pomerne netradičným spôsobom.

Bývalý mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž zverejnil v pondelok na sociálnej sieti sériu historických aj fiktívnych máp, na ktorých je dnešné Rusko, respektíve jeho obrovská časť, vyobrazené ako súčasť Mongolskej ríše.

Týmto krokom chcel poukázať na spornosť argumentu o „práve na historické územie“, ktorým šéf Kremľa Vladimir Putin operuje v súvislosti s agresiou proti Ukrajine a ktorý spomenul aj v nedávnom rozhovore s konzervatívnym americkým novinárom Tuckerom Carlsonom.

„Územia boli oddelené a dané sovietskej Ukrajine a stali sa jej súčasťou, takže z tohto dôvodu máme stále mnoho dôvodov tvrdiť, že Ukrajina je umelý štát vytvorený Stalinovou vôľou,“ uviedol napríklad Putin.

„Po Putinovom rozhovore som našiel mongolskú historickú mapu,“ napísal na sieti X Elbegdordž. „Nebojte sa. Sme mierumilovný a slobodný národ,“ dodal posmešne, čím zrejme narážal na to, že Rusku zo strany susedného Mongolska ozbrojený útok nehrozí.

Mapa z titulnej fotky článku, ktorá znázorňuje Rusko v roku 1471, nezachytáva Mongolskú ríšu, ale hranice súčasného Ruska. Veľkosť Mongolskej ríše tak, ako ju chápe väčšina historikov, je presne vystihnutá na ostatných obrázkoch v príspevku na X.

V minulosti Putina už pokarhal

Mongolsko udržuje s Moskvou tesné ekonomické aj politické vzťahy, no po ruskej invázii na Ukrajinu sa v krajine konali aj demonštrácie na podporu Kyjeva.

Elbegdordž už v roku 2022 ostro vyzval ruského lídra, aby vojnu zastavil. „Mám pre prezidenta Putina jednoduchý odkaz. Zastavte vojnu! Stretol som sa s vami pri mnohých príležitostiach. Máte moc zastaviť túto vojnu práve teraz,“ povedal.

„Teraz je čas uzavrieť mier. Moje srdce pri pohľade na Rusko trpí. Odvtedy, čo ste začali túto vojnu, sa Rusko topí v strachu, plné sĺz. Vaša mobilizácia spôsobuje more utrpenia. Pán prezident, zastavte svoje nezmyselné zabíjanie a ničenie,“ dodal toho času.

Vo februári 2023 zas napísal: „Svetové demokracie sa musia zjednotiť s ešte väčším odhodlaním, aby vyhlásili, že o slobode nemožno vyjednávať, a aby poskytli Ukrajine zbrane, ktoré potrebuje na víťazstvo“.

Spolutvorca modernej mongolskej štátnosti

Elbegdordž, ktorý má 60 rokov, pôsobil ako prezident Mongolska v rokoch 2009 až 2017. Predtým krátko zastával funkciu premiéra v roku 1998 a potom v rozmedzí rokov 2004 až 2006. Bol jedným z vodcov revolúcie, ktorá ukončila vládu komunistov v krajine. Pôvodným povolaním bol novinár a založil prvé nezávislé noviny v Mongolsku Ardchilal.

Hoci je vo všeobecnosti za najväčšiu ríšu v dejinách ľudstva považované Britské impérium s rozlohou asi 35 miliónov štvorcových kilometrov, tento titul by mal podľa niektorých expertov patriť Mongolskej ríši. Kanadský historik pôsobiaci na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti Stephen Pow prišiel pred pár rokmi s hypotézou, že Mongolská ríša siahala istým spôsobom až po Severný ľadový oceán a po výpočte tejto plochy je preto možné ju považovať za najväčšiu ríšu v dejinách, o celý milión štvorcových kilometrov rozľahlejšiu než imperiálna Británia.


Tomáš Dugovič