Začal sa 25. ročník Týždňa slovenských knižníc. Podujatie spája tisícky ľudí

BRATISLAVA – Slovenská asociácia knižníc organizuje 25. ročník podujatia Týždeň slovenských knižníc (TSK), ktorý sa koná pod mottom Knižnice pre všetkých. Podujatie prináša desiatky akcií spojených s knihami a literatúrou naprieč celým Slovenskom.

Apponyiovská knižnica (Bibliotheca Apponiana). je v zámku v Oponiciach.SV najktajšej knižnici Slovenska sú vvzácne diela od roku 1515 Apponyiovská knižnica v zámku Oponice je najkrajšou na Slovensku. Obsahuje vzácne diela od roku 1515. Foto: Wikipédia

Navštívili ste niekedy úžasné priestory newyorskej verejnej knižnice, britské univerzitné knižnice, Francúzsku národnú knižnicu? Pražské Klementinum alebo ultramodernú Alexandrijskú knižnicu, matku všetkých knižníc, ktorá vstala z popola staroveku ako architektonický zázrak s fondom miliónov kníh?

Väčšinu našich knižníc nielenže nemôžeme porovnávať s podobnými knižnicami, ale ani s knižnicami našich priamych susedov. V Maďarsku, Rakúsku, Poľsku či Čechách.

Pravidelné otváranie nových budov knižníc v susedných Čechách, Maďarsku alebo Poľsku je signálom o kultúrnosti národa. Na Slovensku boli za ostatných tridsať rokov postavené iba tri nové budovy akademických knižníc.

Okolo 600 školských knižníc bolo zrušených, ďalších asi 100 miestnych ľudových či obecných knižníc taktiež zaniklo. Ako môže štát pomôcť knižniciam? Hlavným problémom, s ktorým roky zápasia, je nedostatok peňazí.

Práve od neho sa odvíja potom skoro všetko, čo s prevádzkou knižnice súvisí. Od nákupu nových kníh, ktoré pritiahnu viac nových čitateľov, cez modernizáciu priestorov a vybavenia, až po digitalizáciu služieb.

Záujem o čítanie a členstvo v knižniciach je však prvotným pilierom, na ktorom stojí a padá existencia každej knižnice. Na Slovensku má dnes čitateľský preukaz 8,3 percenta občanov, priemer EÚ je ale 17,8 percenta. Aj tento údaj hovorí o dnešnom vlažnom vzťahu väčšiny Slovákov ku knihám.

Cieľom celoslovenskej akcie TSK 2024 je preto prepájať generácie čitateľov a zvyšovať povedomie o knižniciach ako potrebných inštitúciách pre všestranné využitie v každodennom živote spoločnosti. Ale hlavným zámerom je upriamiť pozornosť čitateľa na knihy.

Práve knihy totiž zásadne napomáhajú rozvíjať funkcie reči, kognitívne schopnosti, ale aj pamäť, kritické myslenie, vyjadrovanie, úsudok, porozumenie.

Knihy nielen deťom pomáhajú snívať, predstavovať si a rozvíjať tvorivo fantáziu. Sú priamym a osvedčeným zdrojom informácií už stáročia. Knihy sú v súčasnej dobe potláčané používaním moderných technológií, no napriek tomu by mali byť bežnou súčasťou domácností.

Slávnostné otvorenie TSK 2024 sa uskutočnilo v pondelok (4. 3.) vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu. Jeho súčasťou bolo aj otvorenie nových priestorov Parlamentnej knižnice na Severných hradbách Bratislavského hradu, interaktívna výstava aktivít knižníc na Slovensku, prezentácia vzdelávacích aktivít, propagácia kreatívnych dielní a digitálneho vzdelávania v knižniciach.

Otvorenie TSK je tradične spojené aj s odovzdávaním ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK jednej z členských knižníc za jej aktívnu činnosť v roku 2023. Tohto roku Slovenská asociácia knižníc ocení Knižnicu Juraja Fándlyho v Trnave za projekt Cyklus VedoMost.

Súčasťou celoslovenského týždňového podujatia TSK (4. až 10. 3. 2024) bude aj podujatie Je nás počuť. Organizujú ho knižnice v stredu 6. 3. 2024 spoločne o 15:30 naprieč Slovenskom. Číta sa v jeden deň, v jednu hodinu.

Niekde čítajú tak, že otvoria okná a vyložia do nich reproduktory, inde sa číta pred knižnicou, niekto vysiela Live a ponúka obsah na sociálne siete. Inde čítajú v obecných rozhlasoch. Cieľom nie je mať veľký počet poslucháčov, ale aby o obsahu ľudia vedeli. Aby nás – knihomoľov – bolo počuť.

Vybrané aktivity slovenských knižníc počas TSK 2024

Kysucká knižnica v Čadci – Nezabudnuteľný herec a spisovateľ Jozef Króner – divadelná ukážka, beseda a spomienkové podujatie pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Krónera

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – prezentácia vzácnych historických tlačí

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave – vyhlásenie literárnej súťaže pre začínajúcich autorov zo Slovenska i Slovákov žijúcich v zahraničí

Štátna knižnica v Košiciach – komentovaná prehliadka výstavy Herbae Veteris Mundi – pri príležitosti 300. výročia narodenia mnícha Cypriána z Červeného Kláštora

Tekovská knižnica v Leviciach – Literárna kaviareň – podujatia zamerané na prezentáciu tvorby regionálnych amatérskych umelcov a tvorcov


Predseda KSK má čo vysvetľovať, a nielen verejnosti, ale konkrétne aj župným poslancom. V centre záujmu krajského parlamentu je v týchto dňoch pobyt Trnku v Kolumbii, o ktorom vedel len zrejme úzky okruh jeho spolupracovníkov.
Prejsť na článok
Zdĺhavé verejné obstarávania a stále sa zhoršujúce stavy mostov prinútili slovenské župy konať. Viaceré z nich postupne vytvárajú mostové čaty, ktoré sa starajú o opravy a údržby mostov, ktoré majú vo svojej správe. Najnovšie takú…
Prejsť na článok
Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok