BRATISLAVA – V súčasnosti sa vo filmovom svete nehovorí o ničom inom ako o filme Oppenheimer. Právom. Je to úžasný film, získal sedem Oscarov a tento rok by mohol poľahky prekročiť magickú hranicu zárobku 900 miliónov dolárov. Preto vám o snímke prinášame niektoré neznáme fakty.
Režisér Christopher Nolan prvýkrát natrafil na meno Oppenheimera ako 15-ročný študent. V rádiu počul pieseň Russians od Stinga, v ktorej je text: „Ako môžem zachrániť svojho malého chlapca pred Oppenheimerovou smrtiacou hračkou?“
Námet na film dal režisérovi herec Robert Pattinson. Ten spolupracoval na filme Tenet (2020). Na jeho konci venovala hviezda zo ságy Twilight režisérovi knihu o svetoznámom fyzikovi Oppenheimerovi. Pri jej čítaní si Nolan uvedomil, že by z tohto príbehu mohol vzniknúť zaujímavý film.
Režisér bol inšpirovaný aj svojím detstvom, kedy obavy z jadrového útoku boli veľké, keďže žil počas éry kampane za jadrové odzbrojenie a protijadrových protestov.
Režisér pre americké médiá vyhlásil: „Zatiaľ čo náš vzťah s týmto jadrovým strachom časom opadol a odplával, hrozba nikdy nezmizla.“ Nolan taktiež povedal, že ruská invázia na Ukrajinu v roku 2022 spôsobila oživenie jadrovej úzkosti, a tak má film nečakane veľkú aktuálnosť.
Kai Bird, majiteľ Pulitzerovej ceny za dielo Americký Prometheus: Triumf a tragédia J. Roberta Oppenheimera, ktoré je predlohou fimu, navštívil natáčanie filmu v Los Alamos.
Po príchode ho ohromila podobnosť Cilliana Murphyho s J. Robertom Oppenheimerom a povedal mu: „Dr. Oppenheimer! Čakal som desaťročia na stretnutie s vami!“
Murphy na to s úsmevom odpovedal: „Všetci sme čítali vašu knihu. Je to tu povinné čítanie.“ Bird pri písaní svojej knihy totiž preštudoval okolo 18 hodín televíznych a filmových záznamov o Oppenheimerovi a mal ho skvele nažitého.
Je zarážajúce, že ide o prvý životopisný film Nolana v jeho oslnivej kariére. Scenár od Nolana bol napísaný čiernym písmom, na ručne vyrobenom červenom papieri. Matt Damon sa režisérovi priznal, že takýto formát scenára nikdy nevidel a pôsobil naňho ako čarodejná kniha.
Film Oppenheimer je na rozdiel od klasických príbehov životopisov rozprávaný prísne nelineárne. Neustále preskakuje roky medzi jednotlivými scénami a vo vrchole Projektu Manhattan sa nevenuje detailom zostrojenia atómovej bomby, ale filozofickým otázkam a politike.
Proces kastingu bol prísne uzavretý pred médiami a utajovaný. Niektorí herci ani nevedeli, akú úlohu budú hrať. Až kým nepodpísali zmluvu.
Ešte predtým, ako sa štúdio Universal Pictures stalo producentom, muselo 100-percentne súhlasiť s Nolanovými požiadavkami. Tie zahŕňali rozpočet na produkciu vo výške približne 100 miliónov dolárov a rovnaký rozpočet na marketing.
Dvadsať percent z prvých tržieb filmu a šesťtýždňové obdobie, počas ktorého štúdio nemôže uviesť iný film, tri týždne pred a po uvedení filmu.
Napriek tomu, že spolu C. Murphy a Ch. Nolan spolupracovali už päťkrát, britský herec si nikdy nezahral v jeho filme hlavnú rolu. Vždy tam totiž boli iné veľké hviezdy, herci ako Christian Bale, Leonardo DiCaprio. Tentoraz dôveru dostal a zažiaril.
Cillian Murphy sa na svoju úlohu absolútne sústredil. Prečítal obrovské množstvo literatúry o známom fyzikovi, pozrel si všetky dostupné filmové a televízne záznamy a počas natáčania sa scén, v ktorých nehral, nikdy nezúčastňoval.
Sedel vo svojom karavane, robil si poznámky k denným prácam a počúval hudbu.
Aj iní svetoznámi herci projektu absolútne uverili ešte pred prvou klapkou. Robert Downey Jr., Matt Damon a Emily Blunt si za prácu na filme dobrovoľne znížili plat. Každý zarobil 4 milióny dolárov namiesto svojich obvyklých platov 10 až 20 miliónov.
Matt Damon mal ročnú prestávku od hrania ako súčasť sľubu svojej manželke v rámci párovej terapie, pričom podmienkou bolo, že sa vráti, len ak ho náhodou bude kontaktovať s ponukou Christopher Nolan. Ponuka prišla, Matt bol ňou nadšený, no manželka nie.
Oppenheimer je najúspešnejším vojnovým filmom na svete. Doteraz držal rekord film Americký sniper (2014), ktorý zarobil viac ako pol miliardy.
Ešte pred týmto filmom držal prvenstvo kultový film Zachráňte vojaka Ryana (1998), ktorý zarobil 480 miliónov dolárov. Oppenheimer má na svojom konte už viac ako 650 miliónov. Odborníci odhadujú, že koncom roka môže prekročiť hranicu 900 miliónov dolárov.
Ide o prvý Nolanov film so sexuálnym obsahom. Ani v jednom Nolanovom filme sme nikde nevideli explicitnú sexuálnu scénu. Pri nakrúcaní tohto diela sa tomu už nevyhol, hoci sa priznal, že nič neplánoval.
Oppenheimer mal pestrý sexuálny život. Tak so svojou manželkou Katherine Harrison, ako aj so svojou milenkou Jean Tatlockovou. Slávny režisér preto divákom priniesol čo najviac autentický príbeh otca atómovej bomby, „odhalený“ aj v tomto smere.
Hinduistická pravica v Indii sa snažila dosiahnuť odstránenie scény, kde sa pri sexuálnej scéne číta verš z hinduistického písma Bhagavad Gita. Neuspela.
Albert Einstein je zobrazený vo filme na prechádzke v lese s matematikom a filozofom Kurtom Gödelom. V skutočnosti naozaj spolu chodili na dlhé prechádzky ako priatelia z Inštitútu pre pokročilé štúdie, no nikdy nikomu nepovedali, o čom spolu hovorili.
Hlavnou devízou tohto filmu je autenticita, dotiahnutá až k hranici nebezpečenstva. Každý iný filmár by sa rozhodol vzhľadom na bezpečnosť použiť technológiu CGI (špeciálne efekty), ktorá je síce drahá, ale účinná. No Nolan to odmietol a preto bolo skúšobné odpálenie jadrovej hlavice skutočné.
Tím špeciálnych efektov zostrojil skutočnú bombu tvorenú benzínom a propánom.
Scott Fisher a Andrew Jackson, supervízori vizuálnych efektov filmu, vymysleli tajný recept na napodobnenie jasného záblesku a následných žiarivých červených oblakov atómového výbuchu. Okrem benzínu a propánu zahŕňal aj špeciálny pušný prach, hliníkový prášok a horčíkové svetlice.
Vo filme sú na Oppenheimerových závesoch v kuchyni listy stromu gingko. Je to tajný odkaz na fakt, že po bombardovaní v Hirošime sa iba skupine stromov gingko podarilo kataklizmu prežiť.
V partitúre filmu nie sú použité žiadne bicie, pretože režisér Christopher Nolan a skladateľ Ludwig Göransson mali pocit, že použitie zvuku, ktorý sa typicky spája s armádou, by bolo neautentické, aby hudobne zachytilo postavu J. R. Oppenheimera.
Filmu aj v Amerike udelili hodnotenie R, a to za sexuálne scény, nahotu a jazyk. Niektoré krajiny mali problém s uvedením filmu.
Preto tvorcovia vytvorili cenzurovanú verziu, v ktorej pozakrývali nahú Florence Pugh tmavými CGI šatami. Niektoré zábery v cenzurovanej verzii obsahujú trhané strihy a rozmazané scény. Takéto zmeny potvrdili diváci z Indie, Indonézie, Bangladéšu aj v krajinách Blízkeho východu.
Rok pred premiérou vydalo štúdio Universal minútové promo na film cez platformu YouTube, neobvyklé v tom, že bolo prehrávané dookola v slučke formou nepretržitého živého vysielania.
Jeho súčasťou bol časovač, napodobňujúci časovače pri výbušninách, ktorý odpočítaval presný čas do výročia historicky prvého jadrového testu, vykonaného dňa 16. 7. 1945 v Novom Mexiku, na ktorom sa zúčastnil aj Robert Oppenheimer.
Natočený IMAX materiál má dohromady až 18 km a váži 300 kilogramov. Jedna kópia filmu stála vyše 80-tisíc dolárov.