Vynálezca Štefan Klein predal svoje lietajúce auto Číňanom

Lietajúce auto Aircar po prvý raz absolvovalo let medzi dvoma medzinárodnými letiskami Vynálezca lietajúceho auta Aircar Štefan Klein. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Slovenská spoločnosť Klein Vision vyvíjajúca lietajúce auto AirCar v marci predala licenciu na jeho výrobu čínskemu investorovi Hebei Jianxin Flying Car Technology. Informoval o tom vo štvrtok v Bratislave na tlačovej konferencii Štefan Klein, zakladateľ a generálny riaditeľ Klein Vision, za účasti zástupcov z čínskej strany.

„Tento obchod vytvára predpoklad pre dokončenie vývoja predsériového prototypu a vybudovanie továrne na výrobu lietajúceho auta v Číne,“ priblížil Klein. Tento pre slovenských vývojárov prelomový obchod bol umožnený aj vďaka dlhoročným vzťahom spoluinvestora transakcie spoločnosti United Industries a jej prezidenta Eduarda Šeba s čínskymi partnermi.

Hlavným aktérom na strane čínskeho konzorcia je Zhu Shouchen, ktorý ako nadšenec leteckého priemyslu vlastní a prevádzkuje letisko a aviatickú školu v meste Cangzhou. Súčasťou jeho portfólia je aj závod na výrobu ultraľahkých lietadiel Shark pre čínsky trh, ktoré majú podobne ako AirCar korene aj na Slovensku.

Lietajúce auto Aircar. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Čínsky letecký priemysel podľa Jozefa Jankoviča, ktorý v Číne lietal so slovenským lietajúcim automobilom, zažíva rýchly rast. Očakáva sa podľa neho, že v najbližších rokoch sa stane najväčším na svete. Čínska vláda podľa jeho slov investuje do rozvoja leteckej infraštruktúry a podporuje aj rast domácich leteckých spoločností. Očakáva sa tiež zjednodušenie administratívy a vydávania licencií pre všeobecné letectvo.

Spoločníkmi Hebei Jianxin Flying Car Technology sú Jianxin Aviation Technology, Hebei Jianxin Chemical, investičná skupina mesta Zhongjie, dopravná skupina mesta Cangzhou a slovenská spoločnosť China CEE SME Cooperation.

AirCar je dvojsedadlové vozidlo, ktoré je možné z auta premeniť na lietadlo za menej ako tri minúty. Má dojazd tisíc kilometrov a môže lietať rýchlosťou tristo kilometrov za hodinu.

AirCar úspešne absolvoval úplný testovací program a v roku 2023 získal od slovenských úradov certifikát letovej spôsobilosti.

Na snímke investor a spoluzakladateľ lietajúceho auta Aircar Anton Zajac. Foto: Jaroslav Novák/TASR

(tasr)


Ďalšie články