Zverejnili identitu Afričana, ktorý v Británii pobodal jedenásť detí. Hral v reklame BBC

Súd pre znepokojenie v britskej verejnosti zverejnil identitu sedemnásťročného mladíka, ktorý je obvinený z pondelkovej vraždy deväťročnej, šesťročnej a sedemročnej dievčiny v tanečnej škole v Southporte. Osem ďalších detí utrpelo zranenia nožom a päť z nich je v kritickom stave.

GUGrC8qW0AA_0ya Axel Rudakubana. Foto: X

Hoci Axel Rudakubana dosiahne 18 rokov až v stredu, liverpoolský súd kvôli nepokojom zrušil príkaz na zachovanie anonymity mladistvého s tým, že zverejnenie identity obvineného je v národnom záujme, píšu britské médiá.

Sudca liverpoolského súdu Andrew Menary vyhlásil, že zverejnenie mena podozrivého z vraždy by malo predísť a zabrániť šíreniu dezinformácií v súvislosti s útokom. „Existuje skutočný a oprávnený verejný záujem na zverejnení totožnosti obvineného. Ťažko môžu byť vážnejšie okolnosti,“ stojí v rozhodnutí súdu.

Odhalenie totožnosti by malo pomôcť rozptýliť správy, ktoré sa hojne šíria predovšetkým na sociálnych sieťach. Často sa tvrdilo, že v tanečnej škole zaútočil nožom moslimský prisťahovalec, čo vyvrcholilo výtržnosťami okolo tamojšej mešity. Britská polícia uviedla, že Rudakubana nemá s islamom čokoľvek spoločné.

Axel Rudakubana sa narodil vo waleskom Cardiffe v roku 2006, jeho rodičia prišli do Británie so starším synom v roku 2002 z africkej Rwandy, píše denník Guardian. Podľa štatistiky z roku 2020 je náboženská príslušnosť vo Rwande nasledujúca: protestantské cirkvi 57,7 percenta, rímski katolíci 38,2 percenta, moslimovia (prevažne sunnitskí) 2,1 percenta.

Kresba Axela Rudakubanu pred súdom. Foto: Profimedia.sk

Obžaloba aj obhajoba zverejnenie nechcela

Oficiálne by bola identita obvineného zverejnená až v momente, keď dotyčný dosiahne vek 18 rokov. Sudcovia majú podľa zákona o súdnictve vo veciach mládeže a trestnom dokazovaní z roku 1999 právomoc zaviesť príkaz na zachovanie anonymity v prípadoch týkajúcich sa mládeže za účelom ochrany bezpečnosti obvinených. Sudca Menary zároveň dodal, že Rudakubana bude v dostatočnom bezpečí vo väzbe pre mladistvých.

Advokáti obhajoby aj obžaloby trvali na tom, aby bola Rudakubanova anonymita zachovaná až do budúceho týždňa, aby polícia mala viac času a mohla riadne zaistiť bezpečnosť jeho rodičov a staršieho brata. Sudca na margo toho povedal, že rodina už bola premiestnená a o jej bezpečnosť je postarané.

Axel Rudakubana už absolvoval takmer hodinové vypočúvanie, počas ktorého si zakrýval tvár, odmietal hovoriť, nepotvrdil svoje meno a kýval sa zo strany na stranu. „Až do skončenia tohto konania ste umiestnený do väzobného zariadenia pre mladistvých. Toto postavenie sa môže zmeniť, až dosiahnete plnoletosť,“ uviedol sudca. Ďalšie súdne konanie je naplánované na 25. októbra.

Kresba Axela Rudakubanu pred súdom. Foto: Profimedia.sk

Hral v reklame pre BBC

Cez víkend sa objavila správa, že Rudakubana v minulosti hral v reklame organizácie Deti v núdzi inšpirovanej Doktorom Who pre BBC. Britská verejnoprávna televízna stanica BBC reklamu z roku 2018 vzápätí zmazala a od obvineného vraha sa dištancovala. Rovnako tak urobila aj reklamná agentúra Ology a charitatívny spolok Deti v núdzi. „Vyjadrujeme hlbokú sústrasť všetkým, ktorých tento šokujúci prípad zasiahol,“ uviedol hovorca Detí v núdzi s tým, že video bolo stiahnuté zo všetkých platforiem z úcty k obetiam.

BBC potvrdila, že stanica uzavrela s Rudakubanom zmluvu prostredníctvom castingovej agentúry. Videoklip na pomoc deťom zo sociálne slabých rodín a sirôtok sa natáčal v prímorskom Blackpoole v Lancashireskom grófstve. Rudakubanovi mal v tom čase 11 rokov a v reklame vystupuje v čarodejníckom plášti a variuje hlavnú postavu z populárneho seriálu Doktor Who od BBC.

Informácie o obvinenom z vraždy prichádzajú uprostred série násilných búrok, ktoré sa šíria naprieč Veľkou Britániou. Viac než 80 ľudí zadržali v dôsledku násilností pri sobotňajších demonštráciách v rade britských miest, informovala BBC.

Demonštrácie v Southporte, Londýne, Hartlepoole, Hully, Liverpoole, Bristole, Manchestri, Blackpoole či Belfaste sprevádzalo hádzanie fliaš, rabovanie obchodov a útoky na policajtov. Nie všetky demonštrácie sa ale zvrhli v násilie, upozorňuje BBC.

(echo24)