Izraelské nálety zabili v Libanone za dva dni 588 ľudí. Tel Aviv pokračuje v útokoch

Nálety izraelskej armády v Libanone si vyžiadali od pondelkového rána 1 835 zranených, informoval v utorok libanonský minister zdravotníctva Firás Abiad. Medzi obeťami je aj 50 detí, pripomína agentúra AFP.

Snímka obrazovky 2024-09-24 o 12.47.46 Muži prehľadávajú trosky budovy po izraelskom raketovom útoku na dedinu, ktorá sa nachádza 12 kilometrov od mesta Sidón na juhozápade Libanonu. Foto: TASR/AP

Medzičasom izraelská armáda v utorok napoludnie oznámila, že ukončila druhú vlnu náletov na Libanon. Súčasne však upozornila obyvateľov dedín, kde militantné hnutie Hizballáh skladuje svoje zbrane, že nálety budú ešte pokračovať, informoval spravodajský web Times of Israel (TOI).         

Armáda: Hizballáhu nesmieme dať čas na oddych

„Hizballáhu nesmieme poskytnúť čas na oddych. Musíme pokračovať v nasadení zo všetkých síl,“ vyhlásil náčelník generálneho štábu Herzi Halevi na záver ranného hodnotenia. „Dnes urýchlime útočné operácie a posilníme všetky oblasti. Situácia si vyžaduje pokračovanie intenzívnych akcií na všetkých frontoch.“

Krátko po tomto vyhlásení Obranné sily Izraela (IDF) ohlásili tretiu vlnu útokov.

Hovorca izraelskej armády komunikujúci v arabčine v statuse na sieti X vyzval obyvateľov Libanonu, ktorí žijú alebo sa nachádzajú v blízkosti alebo priamo v objektoch, ktoré Hizballáh používa na skladovanie zbraní, aby okamžite odišli aspoň na vzdialenosť jedného kilometra. „Každý, kto je okolo objektov Hizballáhu, sa vystavuje nebezpečenstvu,“ zdôraznil hovorca Avišaj Adrai.

Izrael zaútočil už dvakrát, chce pokračovať napriek varovaniam

Izraelská armáda oznámila, že v rámci druhej vlny náletov v Libanone útočila na ciele v údolí Bikáa a na juhu krajiny. Útoky boli zamerané na budovy, kde Hizballáh skladoval zbrane, veliteľské miestnosti a ďalšiu infraštruktúru.

Armáda upozornila, že na záberoch po útokoch možno vidieť sekundárne výbuchy, čo podľa nej „naznačuje, že v budovách bolo uložených veľa zbraní“.

(tasr, est, sab)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok