Cieľom demonštrantov je prerušenie dovozu do supermarketov v Spojenom kráľovstve, ich následné plošné zatvorenie by podľa farmárov malo prinútiť labouristickú vládu k spätnému zníženiu viacerých daní, píše denník Telegraph.
Ministerka financií Rachel Reevesová totiž pre poľnohospodárske majetky zvýšila daň z dedičstva na 20-percentnú sadzbu. Predpokladaným príjmom do štátneho rozpočtu by bol jeden milión libier (asi 1,2 milióna eur).
Predošlé daňové úľavy zo 40-percentnej dane z majetku sa vzťahovali práve na farmy, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Niektorí z nich teraz otvorene diskutujú o radikálnejších plánoch.
Vo februári takmer 5-tisíc farmárov zablokovalo parlament vo Walese, aby vyjadrili nesúhlas so zelenými cieľmi tamojšej koalície, niektorí tiež v lete traktormi blokovali dovoz potravín do obchodov po štátnych cestách.
„Ak budú musieť, zablokujú všetky prístavy v Spojenom kráľovstve,“ povedal zdroj denníka Telegraph. „To by mohla byť možnosť, ako spomaliť dodávky do supermarketov. Vláda a supermarkety si musia uvedomiť, akú kontrolu ako poľnohospodári máme. Dobré na tom je, že máte poľnohospodárov všade, takže môžete pokryť všetky prístavy,“ vysvetlil.
Krok blokády prístavov by bol odrazom rozsiahlych protestov v celej Európe zo začiatku tohto roka, keď farmári použili svoje traktory na zabarikádovanie belgického prístavu Zeebrugge, ako aj ciest do niekoľkých prístavov v Nemecku.
Ďalším návrhom je podľa britských poľnohospodárov takzvaný odpadový štrajk, v rámci ktorého plánujú radikálne zvýšiť množstvo odpadu v čističkách odpadových vôd. Použiť chcú pri tom „biosolids“, hnojivo, ktoré vzniká odčerpaním vody z ľudského biologického odpadu.
Farmári totiž z čističiek vodohospodárov odoberú približne 3,6 milióna ton bioodpadu ročne a používajú ho ako hnojivo vrchnej vrstvy pôdy.
(sab)