Kim Čong-un prisľúbil neochvejnú podporu Rusku vo vojne na Ukrajine

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas stretnutia s ruským ministrom obrany Andrejom Belousovom vyhlásil, že západné mocnosti na čele so Spojenými štátmi „prinútili kyjevské orgány zaútočiť na územie Ruska zbraňami dlhého doletu".

Kim Èong-un vyzýva na jednotu v snahe posilni po¾nohospodársku produkciu Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

Označil to za „priamy zásah do konfliktu“ čo znamená, že Rusko len uplatňuje svoje právo na sebaobranu a je oprávnené „podniknúť rozhodné kroky, aby za to nepriateľské sily zaplatili“.

Severokórejská agentúra KCNA uviedla, že Kim a Belousov v piatok na stretnutí dosiahli „uspokojivú zhodu“ o posilnení strategického partnerstva a obrane vzájomnej suverenity, bezpečnostných záujmov a medzinárodnej spravodlivosti v rýchlo sa meniacom medzinárodnom bezpečnostnom prostredí. Severokórejský vodca oznámil, že KĽDR „bude stále podporovať politiku Ruskej federácie na obranu svojej suverenity a územnej celistvosti pred imperialistickými snahami o hegemóniu,“ dodala KCNA.

Belousov sa v Pchjongjangu stretol aj so svojím severokórejským náprotivkom No Kwang-čcholom. Ruská tlačová agentúra TASS informovala, že šéf ruského rezortu obrany zdôraznil, že spolupráca medzi Ruskom a KĽDR sa bude naďalej rozširovať. Obe krajiny tento rok ratifikovali komplexnú bezpečnostnú dohodu, ktorá zahŕňa aj pakt o vzájomnej obrane, pripomína DPA.

USA a Južná Kórea tvrdia, že KĽDR vyslala viac ako 10-tisíc svojich vojakov do Ruska na pomoc v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine. Niektorí zo severokórejských vojakov sa už údajne zapojili do bojov v ruskej Kurskej oblasti, kam ukrajinská armáda v auguste nečakane vpadla. Južná Kórea tiež tvrdí, že KĽDR dodala Rusku aj ťažké delostrelectvo ako samohybné húfnice a viacnásobné raketomety. Pchjongjang ani Moskva oficiálne nepotvrdili správy o severokórejských vojskách v Rusku a popierajú tvrdenia o dodávkach zbraní, píše AP.

(tasr, ap, dpa)