Rómsky recidivista, ktorý skonal v sobotu v Česku na predávkovanie drogami po policajnom zákroku, udieral podľa nového videa hlavou do zaparkovaného auta. Či to prispelo k jeho skonu, nie je zrejmé. Tamojšie médiá píšu o tom, že sa páchateľ sám knokautoval. Smrť výtržníka sa rieši aj na európskej pôde a skloňuje sa policajná brutalita.
Na sociálnych sieťach sa objavilo nové video zo sobotňajšieho ostro sledovaného incidentu v českom meste Teplice, po ktorom umrel pri prevoze do nemocnice recidivista pod vplyvom drog demolujúci zaparkované autá.
Na pôvodnom zázname spred zásahu polície bolo vidieť iba to, ako zosnulý Róm (v modrých dlhých nohaviciach) leží na zemi. Následne vstane a rozbehne sa k jednému autu, do ktorého začne udierať päsťou.
Na novom zázname je však vidieť širší príbeh. A teda, že útok muža na auto pokračuje, páchateľ však tentokrát vymení päste za vlastnú hlavu. Dvakrát ňou silne udrie do auta a následne padá na zem. Predpokladá sa, že v tomto stave ho našla príchodzia polícia.
Celý incident
Pripomeňme, že českí strážcovia zákona reagovali v ten deň na bitku dvojice mužov, ktorí sa za bieleho dňa mlátili v strede ulice, pričom poškodzovali i okolostojace autá. Obaja boli zrejme pod vplyvom drog.
Po príchode na miesto našli muži zákona Róma ležiaceho na zemi. Ten mal na sebe viditeľné zranenia. Podľa policajtov kládol odpor, škrabal ich a hrýzol, za čo ho príslušníci českej polície spacifikovali, pričom jeden z nich mu kľačal na chrbte v oblasti lopatky a krku.
Pre Róma zároveň zavolali záchranku, ten však počas prevozu do nemocnice vo vozidle skolaboval a zomrel. Za predbežnú príčinu smrti lekári označili predávkovanie omamnými látkami. Smrť na predávkovanie neskôr potvrdila aj súdna pitva.
Polícia vo svojej tlačovej správe po zákroku uviedla, že „podľa predbežnej pitevnej správy bolo u muža zistené podozrenie z ovplyvnenia cudzorodou látkou amfetamínového typu a pri pitve boli zistené chorobné zmeny vencovitých tepien srdca“. Či hralo úlohu aj zranenie hlavy, nie je zrejmé.
Je na vine polícia?
Zásah polície vzbudil rôzne reakcie. Server Romea krátko incidente označil prípad za analógiu úmrtia Georgea Floyda v USA. Slovenský europoslanec Peter Pollák prípad taktiež prirovnal ku Floydovi a vyhlásil, že svetu nemôže byť ľahostajný „brutálny zásah“ policajtov proti Rómovi z Teplíc.
Europoslanec za hnutie OĽaNO zároveň v stredu vyzval na demonštráciu pred europarlamentom. O urgentné vyšetrenie smrti požiadala aj Rada Európy. V stredu o tom informoval generálny tajomník Daniel Holtgen. Zábery zo zákroku polície voči mužovi, ktorý následne zomrel pri prevoze do nemocnice, podľa neho vyvolávajú niekoľko otázok.
Tento naratív však česká polícia odmietla. Údajne nejde o žiadneho českého Floyda a nechala sa počuť, že zákrok proti niekoľkonásobnému recidivistovi, ktorý pod vplyvom omamných a psychotropných látok demoloval autá vo svojom okolí a nedbal na žiadne výzvy policajtov, prebehol v súlade so zákonom a nemal žiadnu súvislosť s úmrtím zomrelého.
To, či bol zo strany polície spáchaný trestný čin alebo použitá neprimeraná sila, bude prešetrovať ústecká polícia. Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) incident sleduje, ale zatiaľ neprešetruje, nakoľko chce počkať na jej výsledky.
V pozore je aj ombudsmanka a Amnesty
Policajným zásahom sa bude zaoberať aj zástupkyňa verejného ochrancu práv Monika Šimůnková. „Po zhliadnutí videa z teplického zákroku a po prečítaní všetkých dostupných informácií som sa rozhodla využiť svoje kompetencie a svoje pôsobnosti, ktoré mám na základe zákona o verejnom ochrancovi práv v oblasti Polície Českej republiky, a rozhodla som sa, že začnem vyšetrovanie z vlastnej iniciatívy. Vyšetrovanie bude zamerané na primeranosť použitia donucovacích prostriedkov pri tom teplickom zákroku,“ povedala Šimůnková.
Zástupcovia Amnesty International v tlačovej správe uviedli, že technika stlačenia hrdla použitá políciou počas zatknutia bola neuvážená, zbytočná, neprimeraná, a preto protiprávna. Vyzvali české úrady, aby používanie takej techniky zakázali, pretože podľa nich fatálne obmedzuje dýchanie a môže ohroziť život, zvlášť ak je používaná niekoľko minút. Ak bol muž v Tepliciach pod vplyvom drog, nadmerné použitie sily mohlo jeho stav zhoršiť. „A mohlo tak dôjsť k úmrtiu, ktoré teda možno pripísať akcii policajtov,“ skonštatovala AI.
Poprední politici políciu podržali
Poprední českí politici však policajtov podržali. „Zasahujúci policajti majú moju plnú podporu. Pokiaľ niekto pod vplyvom návykových látok porušuje zákon, musí počítať s tým, že polícia zasiahne. Hlavne vďaka práci policajtov a policajtiek sme v prvej desiatke najbezpečnejších krajín sveta,“ uviedol šéf českého rezortu vnútra Jan Hamáček.
„Policajt, ktorý ide zasahovať proti agresívnemu zdrogovanému magorovi, riskuje zdravie a život. Iste, je to jeho práca a nesmie prekročiť zákon. V takú chvíľu za nás ale nasadzuje svoj krk. My by sme zase mali byť zdržanliví v predčasných odsúdeniach a počkať na výsledok vyšetrovania,“ vyjadril sa v podobnom duchu exminister financií a expredseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Podporu vyjadril aj český premiér Andrej Babiš. „Pokiaľ niekto ničí autá, je agresívny a jedného policajta dokonca pohryzie, tak nemôže očakávať, že s ním budú zaobchádzať v rukavičkách,“ napísal na sociálnej sieti Babiš a pripomenul, že pitva preukázala, že Róm umrel na predávkovanie drogami.
Demonštrácia bez účasti
V českom hlavnom meste sa dokonca v tejto veci konala demonštrácia proti policajnej brutalite. Na stredu večer ju tam zvolala organizácia Autonomní akce, podľa ktorej je muž z Teplíc „ďalší z dlhého zoznamu osôb, na ktorých sa výrazne prejavila policajná brutalita“. Okrem médií však na neho takmer nikto neprišiel.