EÚ posilní mierovú misiu v Bosne, reaguje tak na napätie a separatistické snahy
Európska únia posilní mierovú misiu EUFOR v Bosne a Hercegovine v reakcii na politické napätie a obavy zo separatistických snáh. Približne 1 100-členné zastúpenie misie doplnia vojaci a technika z Talianska, Rumunska a Českej republiky, oznámila EUFOR na svojej webovej stránke. Dodatočný kontingent by mal zahŕňať približne 400 príslušníkov.
Napätie v regióne vzrástlo po tom, čo líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik podpísal zákony odoberajúce štátnym súdom, prokuratúre a ústrednej polícii právomoci na území Republiky srbskej (RS). Ústavný súd však tieto zákony okamžite pozastavil ako protiústavné.
Medzinárodné spoločenstvo, vrátane amerického ministra zahraničných vecí Marca Rubia a generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho, Dodikove kroky odsúdilo.
Misia EUFOR vznikla v roku 2004 s cieľom monitorovať dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody z roku 1995, ktorá ukončila občiansku vojnu v Bosne a Hercegovine.
(tasr, juh)