Lekárski odborári chcú presun nemocníc, výzva súvisí s kauzou Mariána Petka
Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas), aby sa malé nemocnice spravované štátom alebo vyššími územnými celkami (VÚC) stali súčasťou Asociácie štátnych nemocníc (AŠN). Podľa LOZ by to zlepšilo spoluprácu medzi nemocnicami, optimalizovalo financovanie a chránilo zdravotníkov aj pacientov pred finančnými tlakmi.
„Presun nemocníc vlastnených štátom do Asociácie štátnych nemocníc a povzbudenie nemocníc pod správou VÚC, aby vstúpili do tejto asociácie, prispeje k lepšej spolupráci medzi malými štátnymi nemocnicami, optimalizácii využívania verejných financií a predovšetkým k ochrane zdravotníkov, pacientov a stability systému,“ uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.
Výzva prichádza v súvislosti s kauzou prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka. Najvyšší súd SR mu za prijímanie úplatku uložil peňažný trest 10-tisíc eur. Opoziční poslanci ho vyzvali, aby odstúpil, no ANS mu vyjadrila podporu.
(tasr, red)