Fukušima: Roboty odstránia 2850 rádioaktívnych vriec do roku 2027
Roboty od budúceho týždňa začnú odstraňovať rádioaktívne vrecia s pieskom v jadrovej elektrárni Fukušima. Tieto vrecia boli umiestnené po havárii v roku 2011 na absorpciu kontaminovanej vody a ich radiácia dosahuje 4,4 sievertov za hodinu, čo je pre človeka smrteľná dávka.
Podľa hovorcu spoločnosti TEPCO Tatsuyu Matobu s vrecami v podzemných častiach komplexu od havárie nikto nemanipuloval. V súčasnosti sa tam nachádza 2850 vriec s celkovou hmotnosťou 41,5 tony.
Špeciálne navrhnuté roboty s pohyblivým ramenom boli nasadené už v stredu a pracovníci ich použijú na bezpečné premiestnenie vriec do kontajnerov na rádioaktívny odpad. Proces má byť dokončený do konca roka 2027.
Havária vo Fukušime v roku 2011 bola dôsledkom silného zemetrasenia a cunami, ktoré si vyžiadali viac než 18-tisíc obetí. V okolí elektrárne stále zostáva približne 800 ton rádioaktívneho odpadu, ktorého odstraňovanie sa začalo minulý rok.
(tasr, red)