Putin: V Arktíde rastie rivalita, no Rusko chce spolupracovať
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že napriek narastajúcemu geopolitickému napätiu je v Arktíde stále možná spolupráca, aj so Západom.
Putin upozornil, že NATO považuje Sever za priestor potenciálneho konfliktu, na čo Rusko pripravuje odpoveď. Moskva podľa neho neohrozuje Arktídu, no bude brániť svoje záujmy.
„Je zrejmé, že úloha a význam Arktídy pre Rusko a zvyšok sveta rastú. Žiaľ, zintenzívnila sa aj geopolitická súťaž a boj o získanie pozícií v regióne. Všetci dobre vedia o plánoch USA vzniesť nárok na Grónsko,“ povedal Putin na Arktickom fóre v severoruskom meste Murmansk.
Zároveň vyzval na rozšírenie severných prístavov a výstavbu obchodnej flotily s pomocou jadrových ľadoborcov.
Putin taktiež pozval zahraničných partnerov na spoluprácu a investície do arktickej infraštruktúry.
(reuters, mja)