|   2025-04-16 11:03:59

Opozícia i odborníci vinia Šaška z chaosu v zákone o psychologickej činnosti

Opoziční poslanci za PS, SaS a KDH vyzvali ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas), aby prepracoval návrh zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti.

Tvrdia, že zákon je zmätočný, nepraktický a nemá podporu odbornej verejnosti. Zákon prešiel na aktuálnej schôdzi do druhého čítania.

Kritiku vyjadrila aj Slovenská komora psychológov. Jej prezident Ján Grossman uviedol, že návrh neprináša kľúčové zmeny – neuznáva vzdelanie, nezabezpečuje financovanie a nezastrešuje psychológov pod jednu strechu. Upozornil, že ministerstvo ignorovalo pripomienky odborníkov.

Poslanec Michal Sabo (PS) varoval, že návrh zákona zhorší dostupnosť starostlivosti o duševné zdravie. Podľa neho legislatíva vznikla len preto, aby formálne naplnila cieľ plánu obnovy.

Podľa Márie Kolíkovej (SaS) minister Šaško deklaroval ochotu rokovať o zmene návrhu v druhom čítaní. Opozícia však žiada, aby to neostalo len pri slovách a dialóg s odborníkmi skutočne prebehol.

O zákone by sa mohlo rozhodnúť na nasledujúcej schôdzi Národnej rady.

(tasr, max)