Opozícia i odborníci vinia Šaška z chaosu v zákone o psychologickej činnosti
Opoziční poslanci za PS, SaS a KDH vyzvali ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas), aby prepracoval návrh zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti.
Tvrdia, že zákon je zmätočný, nepraktický a nemá podporu odbornej verejnosti. Zákon prešiel na aktuálnej schôdzi do druhého čítania.
Kritiku vyjadrila aj Slovenská komora psychológov. Jej prezident Ján Grossman uviedol, že návrh neprináša kľúčové zmeny – neuznáva vzdelanie, nezabezpečuje financovanie a nezastrešuje psychológov pod jednu strechu. Upozornil, že ministerstvo ignorovalo pripomienky odborníkov.
Poslanec Michal Sabo (PS) varoval, že návrh zákona zhorší dostupnosť starostlivosti o duševné zdravie. Podľa neho legislatíva vznikla len preto, aby formálne naplnila cieľ plánu obnovy.
Podľa Márie Kolíkovej (SaS) minister Šaško deklaroval ochotu rokovať o zmene návrhu v druhom čítaní. Opozícia však žiada, aby to neostalo len pri slovách a dialóg s odborníkmi skutočne prebehol.
O zákone by sa mohlo rozhodnúť na nasledujúcej schôdzi Národnej rady.
(tasr, max)