Migranti z Afriky končia mŕtvi a zviazaní v mori, Španielsko preveruje okolnosti
Telo za telom sa vynáralo z vôd okolo Baleárskych ostrovov. Najmenej päť migrantov, všetci so zviazanými končatinami, objavila španielska Civilná garda od polovice mája.
Aj keď oficiálna príčina smrti zatiaľ nie je známa, vyšetrovatelia pripúšťajú možnosť, že išlo o brutálny zásah zo strany prevádzačov. Nie je vylúčené, že po konflikte na palube pasažierov vyhodili počas plavby priamo do mora.
Podľa novín Diario de Mallorca vytiahli prvé telo 18. mája v oblasti západne od Formentery, najmenšieho ostrova v rámci španielskeho súostrovia v Stredozemnom mori.
Trasa z Afriky na Baleáry je kratšia ako cez Kanárske ostrovy, no jej nebezpečenstvo je zjavné. Napriek tomu sa ňou stále vydávajú stovky migrantov, často v rukách pašerákov ľudí, ktorí ich životy vnímajú len ako obchodný tovar.
Podľa regionálnej prezidentky Prohensovej odhaľujú posledné nálezy tú "najkrutejšiu stránku" tejto prevádzačskej trasy.
(tasr, afp, max)