Už iba posledné hodiny zostávajú do štartu 86. majstrovstiev sveta v hokeji (12. - 28. mája). Svetová elita – s výnimkou Rusov – sa tentoraz zišla v lotyšskej Rige a fínskom Tampere. Organizátori mali obmedzený čas na prípravu. Medzinárodná hokejová federácia totiž v roku 2019 určila, že tohtoročný šampionát sa bude konať v Rusku. Neskôr však usporiadateľa zmenila. Definitíva, v podobe organizátorov šampionátov z rokov 2021 (Lotyšsko), respektíve 2022 (Fínsko) ako náhradných usporiadateľov, bola oznámená až v závere lanského mája.
Naši hokejisti sa predstavia v rižskej B-skupine spolu s Kanadou, Českom, Švajčiarskom, Lotyšskom, Nórskom, Kazachstanom a Slovinskom. Základným cieľom zverencov Craiga Ramsayho je postup do štvrťfinále, teda minimálne zopakovať konečnú ôsmu priečku z predchádzajúcich dvoch šampionátov. V praxi to znamená, že Slováci musia v skupine skončiť najhoršie štvrtí.
„Naše ambície sú vždy najvyššie. To štvrťfinále je základ a potom sa uvidí,“ stručne zhodnotil asistent trénera Slovenska Andrej Podkonický.
Príprava
Slovenská reprezentácia sa na majstrovstvá sveta pripravovala od 27. marca, keď sa v Bratislave na neoficiálnom kempe zišlo šesť hokejistov. Slovenský zväz ľadového hokeja vtedy definitívne potvrdil, že pre tohtoročný šampionát nepočíta s hokejistami, ktorí pôsobia v KHL.
„Posledné týždne sme viedli dlhú debatu s hráčmi z KHL. Vždy radi a s hrdosťou reprezentovali našu krajinu. Majú výkonnosť na to, aby mohli bojovať o účasť v záverečnej nominácii na majstrovstvá sveta. Počas debát sme dospeli k jednotnému názoru, že pre pokojný priebeh prípravy a stopercentnú koncentráciu nášho tímu na majstrovstvá sveta bude lepšie, ak v tejto sezóne hráčov z KHL z účasti na šampionáte vynecháme,“ skonštatoval vtedy reprezentačný asistent a skaut Peter Frühauf.
Počet hráčov v príprave postupne rástol, neskôr prichádzali škrty, a tím sa formoval. V prípravných dueloch tréneri vyskúšali takmer 40 hokejistov.
Slováci v záverečnej fáze prípravy odohrali osem stretnutí – po dva so Švajčiarskom, Českom, Nemeckom a Rakúskom. Najprv v prvej polovici apríla dvakrát zvíťazili nad Švajčiarskom (2:0 a 3:2 po predĺžení), ale potom nasledovala séria piatich nezdarov. Naši nenašli recept na Česko (1:5 a 2:3 po samostatných nájazdoch) ani Nemecko (3:4 a 3:4 po predĺžení) a po zlom výkone prehrali aj v prvom dueli s Rakúskom (3:6). Na majstrovstvá sveta sa však naladili víťazne, v generálke na šampionát v Trenčíne vyhrali nad Rakúskom 4:3.
Nominácia
Do Rigy napokon odletelo 25 hráčov. V kádri sa zatiaľ nachádzajú traja hokejisti z NHL: obranca Samuel Kňažko z Columbusu Blue Jackets a útočníci Miloš Kelemen z Arizony Coyotes a Pavol Regenda z Anaheimu Ducks.
Stále existuje nádej, že sa k tímu pripoja Tomáš Tatar a Šimon Nemec, ktorých New Jersey je na pokraji vypadnutia z play-off zámorskej profiligy.
Pri pohľade na nomináciu zaujme najmä menoslov brankárov. Slovensko prvýkrát od roku 1999 vycestovalo na svetový šampionát s triumvirátom čisto z domácej extraligy, ktorý má z medzinárodnej úrovne iba minimálne skúsenosti. Realizačný tím pôvodne počítal na pozíciu jednotky s Matejom Tomekom z Litvínova. Príprava mu však nevyšla podľa predstáv a do nominácie sa napokon nezmestil.
„Komunikovali sme spoločne o jeho situácii. Výkony sa nám nepozdávali. Neboli hodné našej pomyselnej jednotky. Rovnako to zhodnotil aj on sám, necítil sa dobre. Priznal, že výkony neboli adekvátne,“ povedal na jeho adresu tréner brankárov Peter Kosa.
Na majstrovstvách sveta sa tak premiérovo predstavia Stanislav Škorvánek z Michaloviec, Dominik Riečický z majstrovských Košíc a Samuel Hlavaj, ktorý dosiaľ chytal za bratislavský Slovan, v novom ročníku už bude pôsobiť v Plzni.
„Niekedy je lepšie mať mladšieho brankára s formou, ako staršieho bez formy a sebavedomia. My chceme, aby chalani boli sebavedomí, istí a tím im veril,“ dodal Kosa.
Bezproblémová nebola tvorba obrannej formácie. Ani do prípravy sa zo zdravotných či osobných dôvodov nezapojili Černák, Fehérváry, Marinčin, Čerešňák a Ďaloga. Na poslednú chvíľu pre zdravotnú indispozíciu vypadol aj Gernát a práve hra smerom dozadu sa v príprave ukazovala ako problematická.
Napriek tomu, je defenzíva vyskladaná zaujímavo. Prekvapivá je najmä nominácia 21-ročného Františka Gajdoša z Nitry. „Prvé zápasy boli rýchlejšie a musel som si zvykať na tempo. Potom to už bolo dobré. Snažil som sa čo najviac, aby to vyšlo. Bolo to dlhé a ešte to bude dlhé. Dúfam, že na MS nastúpim a budem sa snažiť najviac, ako viem,“ uviedol talentovaný mladík.
Najmladším obrancom je Samuel Kňažko, ktorý väčšinu sezóny odohral v Clevelande v AHL, v závere ročníka však odohral dva duely za Columbus v zámorskej profilige. Potrebné skúsenosti zase doručí 30-ročný Adam Jánošík z Českej Mladej Boleslavi, ktorý síce najprv z prípravy vypadol, ale doslova na poslednú chvíľu nahradil zraneného Gernáta. S 96 reprezentačnými duelmi je druhým najskúsenejším hráčom v tíme a štartovať bude už na šiestom šampionáte.
Solídne vyzerá zoznam útočníkov, ktorí by sa mali starať o dostatočnú produktivitu, a práve v ofenzíve by mohla tkvieť sila slovenského družstva. Aj túto časť tímu však poznačilo niekoľko ospravedlneniek. Azda najväčšou stratou je neúčasť vlaňajšej draftovej jednotky Juraja Slafkovského, ktorý väčšinu sezóny za Montreal vynechal pre zranenie kolena, a ešte stále nie je v stopercentnom stave. Vo vynikajúcej forme bol Marko Daňo, ktorý sa v českom majstrovskom Třinci stal najlepším strelcom základnej časti tamojšej extraligy, ale takisto nebol po dlhom ročníku v ideálnom stave.
Ťahúňom ofenzívy by teda mal byť najmä kapitán Marek Hrivík a jeho spoluhráč zo švédskeho Leksandu Peter Cehlárik. Obaja hrali vynikajúco na bronzových OH v Pekingu a úspešnú spoluprácu si chcú zopakovať na majstrovstvách sveta. Podľa najnovších informácií však nezačnú spolu v jednej formácii.
Najskúsenejším a tiež najstarším hráčom v tíme je 32-ročný Libor Hudáček, ktorý zažil aj strieborné MS 2012 a stále má čo ponúknuť. Veľa sa očakáva od Regendu a Kelemena, tí v tejto sezóne debutovali v NHL. V národnom tíme sa väčšinou zvyklo dariť Richardovi Pánikovi, do reprezentácie sa vrátil po štyroch rokoch.
Premiérovú nomináciu na šampionát si vybojoval kapitán Dukly Trenčín Viliam Čacho, ktorý si zároveň na nový ročník vyslúžil kontrakt v Třinci. „Prvý zápas budem možno pod stresom, ale mám už niečo za sebou. Teším sa na to veľmi, chcem si to užiť. Vždy o tomto čase som už objednával ,rezervačky´ v podniku, kde sme pozerali hokej. Teraz tam budem hrať. Je to pre mňa skvelá príležitosť a verím, že uspejeme,“ vyhlásil 24-ročný center.
Nováčikovia
Odkedy na trénerskú stoličku slovenskej reprezentácie zasadol skúsený Kanaďan Craig Ramsay, prešlo jeho rukami obrovské množstvo hráčov. Veľkú časť z nich tvorili mladíci, v ktorých videl potenciál a dal im šancu štartovať na majstrovstvách sveta či zimných olympijských hrách. Sedemdesiatdvaročný kormidelník má veľkú zásluhu na tom, že Slafkovský a Nemec obsadili prvé dve priečky v minuloročnom vstupnom drafte do NHL, ale aj na tom, že v zámorskej profilige dostali príležitosť Regenda, Kelemen a Kňažko.
Aj na šampionáte v Lotyšsku a vo Fínsku sa predstaví viacero nováčikov – konkrétne ich bude osem. Ako sme už spomínali, všetci traja brankári Hlavaj, Škorvánek a Riečický, ďalej obrancovia Gajdoš a Dávid Mudrák, a útočníci Martin Chromiak, Oliver Okuliar, a Čacho.
„Je to pre nich obrovská príležitosť. Chceme, aby dobre zapadli medzi skúsenejších hráčov. Máme to tak takmer každý rok. Tentoraz nomináciu ovplyvnili zranenia niektorých hokejistov, ktorí na majstrovstvá sveta, žiaľ, nemohli ísť. Ďalší ešte stále majú povinnosti na klubovej úrovni,“ vyhlásil Ramsay a dodal, že niektorých mladších hráčov pred štartom prípravy veľmi nepoznal, ale výkonmi ho milo prekvapili, a preto si zaslúžia šancu reprezentovať vlasť na vrcholnom podujatí.
Pre samotného Ramsaya to budú piate majstrovstvá sveta na lavičke slovenskej reprezentácie. Náš národný tím je v Rige od stredy, keď absolvoval aj prvý tréning na miestnom ľade.
Favoritom B-skupiny Kanada, Slováci môžu bojovať o tretie miesto
Slováci odohrajú zápasy základnej B-skupiny v Arene Riga v hlavnom meste Lotyšska. Šampionát otvoria dnes od 15.20 h federálnym derby proti Česku.
Do štvrťfinále postúpia z každej skupiny štyri družstvá. Favoritom „béčka” sú tradične kanadské „javorové listy”, ktorých budú chcieť ohroziť Česi. Vždy nepríjemní sú Švajčiari a tí ašpirujú na tretiu postupovú pozíciu. Naši však v príprave ukázali, že ich môžeme zdolať. Prioritou Slovenska je dostať sa na štvrtú priečku, na ktorú si brúsia zuby aj Nóri a Lotyši. Postupovými kartami by nemalo miešať Slovinsko ani Kazachstan. Tieto dva tímy sa chcú najmä udržať v elitnej kategórii.
A-skupina, ktorá sa hrá v Helsinkách, budí na prvý pohľad väčší rešpekt. O prvé miesto si to pravdepodobne rozdajú Švédi s Fínmi a Američanmi. Prekvapiť môžu Nemci. Zoznam dopĺňajú Dáni, Francúzi, Rakúšania a Maďari.
Ašpirantov na celkové prvenstvo je hneď niekoľko. Posledné tri finálové zápasy mali vždy rovnakých účastníkov: Fínsko a Kanadu. Dvakrát sa zo zlata tešili severania a raz zámorskí hráči. Najvyššie ambície môžu mať Švédi, Česi či hráči USA.
Zaujímavosti
Na svetovom šampionáte sa tradične predstaví množstvo hviezd svetového hokeja. Fíni pricestujú s Rantanenom z Colorada a Kakkom z NY Rangers. V českej nominácii je ďalší hráč „jazdcov” Chytil. V drese Švajčiarska sa predstaví Niederreiter, ktorý dokončil aktuálnu sezónu vo Winnipegu. Kanada zaujala nomináciou Lucica z Calgary, ten na majstrovstvách sveta dosiaľ nehral. Štartovať bude aj jeho klubový spoluhráč a krajan Toffoli a bude kapitánom Kanady. S výberom USA zase na šampionát pricestoval dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára Bonino z Pittsburgu a tiež Tuch z Buffala a Garland z Vancouveru. Dánsku ofenzívu by mal potiahnuť Ehlers z Winnipegu. Na predbežných súpiskách, zverejnených k 10. máju bolo spolu 65 hráčov z NHL.
Na majstrovstvách sveta bude okrem ruskej reprezentácie chýbať aj drvivá väčšina hráčov z Kontinentálnej hokejovej ligy. V predbežných kádroch figurovalo iba šesť hráčov z tímov KHL, pričom päť ich má na súpiske Kazachstan a jedného Slovinsko. Kazachstan navyše musel na poslednú chvíľu zmeniť trénera, Bielorus Skabelka by totiž nezískal víza na vstup do Lotyšska. Vo funkcii ho nahradil Mambetalijev.
Slovensko bude mať na šampionáte zastúpenie aj medzi arbitrami, tretíkrát po sebe sa na majstrovstvách sveta predstaví čiarový rozhodca Šimon Synek. V 32-člennom zozname rozhodcov je aj Miroslav Štolc, ktorý žije a rozhoduje zápasy vo Švajčiarsku.
Maskotom podujatia je ježko Spiky, ktorý bol aj symbolom lotyšského šampionátu v roku 2021. Ten však ovplyvnili obmedzenia súvisiace s koronavírusom a organizátori mu preto chcú dať druhú šancu.
Zaujímavé je, že včera uplynulo presne 20 rokov, odkedy naši reprezentanti získali na majstrovstvách sveta bronzové medaily. V roku 2003 si ich vybojovali vo finálovom súboji v Helsinkách. Na severe Európy získali aj striebro v roku 2012 a do Fínska by sa radi pozreli znova, keďže práve v „krajine tisícich jazier” sa uskutočnia záverečné boje.
Program slovenskej reprezentácie na MS:
12. máj 2023 (piatok): Slovensko – Česko (15.20 h)
13. máj 2023 (sobota): Slovensko – Lotyšsko (19.20 h)
15. máj 2023 (pondelok): Slovensko – Kanada (15.20 h)
18. máj 2023 (štvrtok): Švajčiarsko – Slovensko (19.20 h)
19. máj 2023 (piatok): Kazachstan – Slovensko (19.20 h)
21. máj 2023 (nedeľa): Slovinsko – Slovensko (15.20 h)
23. máj 2023 (utorok): Slovensko – Nórsko (11.20 h)