Prihlásiť sa

Veľký úspech nášho klubového futbalu

Dnipro-1 - Spartak Trnava Radosť hráčov Trnavy po výhre nad Dnipro. Foto: František Iván/TASR

Slovenský klubový futbal sa teší z historického úspechu. Vôbec prvýkrát budú až dva naše tímy reprezentovať krajinu v skupinovej fáze jednej z európskych pohárových súťaží. Slovan Bratislava a Spartak Trnava si vybojovali účasť v Európskej konferenčnej lige, v ktorej zostalo spolu 32 družstiev. Dvoch zástupcov má už iba Turecko, tri kluby sú z Belgicka. Žreb do skupín sa uskutoční dnes.

V prípade Slovana Bratislava je účasť v až tretej súťaži v hierarchii rozhodne sklamaním. Po vyradení z vysnívanej Ligy majstrov bojoval o miestenku v skupinovej fáze Európskej ligy, ani tu však neuspel. Azda ešte horší ako samotné vyradenie je spôsob, akým sa slovenský majster z EL porúčal.

Po prvom barážovom zápase s Arisom Limassol bol jednou nohou tam, kde chcel. Slovan na Tehelnom poli zdolal Cyperčanov 2 : 1, na postup mu tak na pôde súpera stačila remíza. Lenže belasí včerajší odvetný duel absolútne nezvládli a prehrali tenisovo-hokejovým rezultátom 2 : 6. Slovan „vybuchol“ výsledkovo i herne. Jeho hráči boli vždy o krok pozadu za súperom, navyše robili jednu individuálnu chybu za druhou. Postup si, žiaľ, nezaslúžili. S takouto hrou by mali problémy aj v spodnej časti tabuľky domácej ligy.

V podaní najlepšieho slovenského klubu to bol najhorší výkon v posledných rokoch, azda najhorší pod trénerom Vladimírom Weissom starším. Na ňom bolo po zápase badať frustráciu, zodpovednosť za prehru však zobral na seba. V televíznom rozhovore povedal, že vyvodí dôsledky. Nie je to prvýkrát, čo v Slovane použil tieto slová. Uvidíme, čo budú znamenať tentoraz.

Klub z hlavného mesta tak tento rok neprekročil svoj tieň. To, že mu v najdôležitejšej chvíli chýbal zranený kapitán a kľúčový hráč Vladimír Weiss mladší, už históriu zaujímať nebude. Postup do kvalitnejšej súťaže, ktorý by do Bratislavy priniesol aj atraktívnejších súperov, nedosiahol. Tretíkrát po sebe bude hrať Konferenčnú ligu, v ktorej sa vlani dostal do osemfinále.

Očakávaný progres korunovaný rukolapným dôkazom sa teda nekoná, napriek tomu si treba vážiť aj skupinovú fázu Konferenčnej ligy. Účasť v nej nie je pre slovenské kluby samozrejmosť, hoci v prípade Slovana sa už stala dobrým zvykom.

Belasí vlani dokázali, že aj v tejto súťaži sa dajú písať pekné príbehy. Napriek nie príliš atraktívnemu žrebu pravidelne vypredávali Tehelné pole. Po nevydarenom úvode napokon vyhrali skupinu, čo bol takisto bezprecedentný úspech a zopakovať ho aj v tejto sezóne by bolo fantastické.

Slovan musí na trpkú prehru s Arisom rýchlo zabudnúť, poučiť sa z chýb a urobiť všetko pre to, aby sa podobný výpadok už neopakoval. Najmä nie v kľúčovom zápase, ktorý môže určiť ráz celého ročníka. Ak Bratislavčania na včerajší nezdar vhodne zareagujú, v konečnom dôsledku po ňom môžu byť ešte silnejší.

Skvelý večer Spartaka Trnava v Košiciach

O poznanie lepšia nálada vládla včera v tábore Spartaka Trnava. S účasťou víťaza Slovenského pohára v skupinovej fáze Konferenčnej ligy sa pred sezónou priveľmi nerátalo. Červeno-čierni však od úvodného zápasu krok za krokom odhodlane a sebavedomo išli za svojím cieľom, vyradili bohatšie kluby a teraz môžu oslavovať.

Trnavčania v baráži uspeli síce s odretými ušami, možno aj s dávkou šťastia, ale zaslúžene.

V prvom zápase na Štadióne Antona Malatinského s ukrajinským tímom SC Dnipro-1 remizovali 1 : 1. Napriek tomu, že súper duel dohrával v dvojnásobnom oslabení. Vzhľadom na túto skutočnosť by sa očakávalo aspoň víťazstvo. Netreba však opomínať nespornú kvalitu súpera, ktorý sa minulý rok dostal do šestnásťfinále Konferenčnej ligy.

Aj vo včerajšej košickej odvete, ktorú hostia vyhrali 2 : 1 v predĺžení, Ukrajinci končili s deviatimi futbalistami na ploche. Vylúčenie Babenka bolo z pohľadu rezultátu kľúčové, striedajúci Bukata rozhodol o víťazstve Trnavy v druhej časti predĺženia až počas presilovky.

Opäť sa ukázala aj šikovnosť trénera Spartaka Michala Gašparíka, ktorý znovu urobil rošády v zostave, stopéra Kóšu napríklad vysunul pred Gorosita so Štetinom. Ako správny sa ukázal aj jeho vstup do zápasu, spomenutý košický rodák Bukata sa dostal na ihrisko iba 15 minút pred rozhodujúcim zásahom. Dôležitú rolu pri góle zohral aj ďalší striedajúci hráč Paur, s ktorým sa, mimochodom, v Trnave už nepočítalo a do nominácie sa dostal iba pre zdravotné problémy letnej posily Djuričina.

Trnava potvrdila aj veľkú psychickú silu, nezlomil ju smolný inkasovaný gól v prvom dueli ani „vlastenec“ Gorosita v druhom zápase. 

Spartak tiež ukázal obrovskú túžbu po víťazstve. Podobne ako chceli Trnavčania vyhrať v odvete s Lechom Poznaň, a na trávniku to bolo vidno a boli za to odmenení, rovnako nastavení boli aj teraz. Pravdepodobne veľa tímov by išlo do predĺženia s defenzívnou taktikou s cieľom najmä neinkasovať a spoliehať sa na šťastenu pri penaltovom rozstrele. To však rozhodne nie je cesta súčasného Spartaka.

Michal Gašparík po stretnutí prezradil, že po základnom hracom čase konzultoval s hráčmi, či chcú predĺženie skúsiť prečkať bez gólovej ujmy a dostať sa k penaltám alebo sa pokúsia vyhrať. Kabína bola jednoznačne za druhú možnosť. Na slovenské pomery niečo unikátne. Tomu tréner prispôsobil aj ofenzívne ladené striedania, ktoré splnili cieľ.

Trnava išla úspechu naproti a opäť bola za to odmenená.

Spartak sa predstavil v skupinovej fáze v pohárovej Európe naposledy pred piatimi rokmi, keď hral v Európskej lige a dôstojne bojoval s Dinamom Záhreb, Fenerbahce Istanbul a Anderlechtom Brusel. Odvtedy sa veľa zmenilo, od vlastníckych pomerov až po prakticky kompletný káder i realizačný tím. Postup do skupiny Konferenčnej ligy je najväčším úspechom počas novej éry trnavského futbalu.

Európske mesiace

Slovenskí fanúšikovia sa vďaka Slovanu Bratislava a Spartaku Trnava majú v najbližších mesiacoch na čo tešiť. Naše kluby čaká spolu minimálne dvanásť náročných medzinárodných konfrontácií, Bratislava a Trnava budú svedkami dokopy aspoň šiestich veľkých európskych zápasov. Verme, že bez ohľadu na súperov budú trikrát v hlavnom meste a trikrát v malom Ríme futbalové štadióny praskať vo švíkoch.

Slovenské tímy sa mená súperov v skupinách dozvedia v dnešnom žrebe. V osudí sa budú nachádzať napríklad Aston Villa, Frankfurt, Fiorentina, istanbulské kluby Besiktas a Fenerbahce, ďalej Ferencváros Budapešť, PAOK Solún, Lille či Viktoria Plzeň.

Slovan a Trnava v predkolách ukázali, že môžu hrať vyrovnané partie, a dokonca zdolávať aj výrazne majetnejšie kluby. Teraz by mali mať oprávnenú ambíciu miešať karty aj v skupine.

Postup dvoch slovenských tímov do skupinovej fázy je v neposlednom rade dôležitý aj z hľadiska koeficientu UEFA. Vylepšenie pozície by mohlo uľahčiť cestu našich družstiev do pohárovej Európy v budúcich ročníkoch. Každý úspech zároveň zvyšuje celkový kredit a zlepšuje obraz nášho futbalu vo svete.


Samuel Prekop