Biely dom potvrdil Zelenského stretnutie s Bidenom budúci týždeň

Americký prezident Joe Biden (vľavo) si podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Marijinskom paláci počas neohlásenej návštevy v Kyjeve na Ukrajine v pondelok 20. februára 2023. Foto: TASR/AP Americký prezident Joe Biden (vľavo) si podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Marijinskom paláci počas neohlásenej návštevy v Kyjeve na Ukrajine v pondelok 20. februára 2023. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa budúci týždeň stretne vo Washingtone s prezidentom USA Joeom Bidenom. Správy amerických médií v piatok potvrdil Biely dom, informuje TASR podľa agentúry DPA.

Zelenskyj navštívi Washington po plánovanom prejave na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Stretnutie s Bidenom, ako aj s členmi Kongresu USA sa uskutoční vo štvrtok 21. septembra.

„Bude to ich tretie stretnutie tu v Bielom dome, ktoré prichádza v kritickom okamihu,“ uviedol Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Zelenskyj sa bude na návšteve usilovať o potvrdenie podpory Spojených štátov pre svoju krajinu vo vojne proti Rusku. Biden a jeho demokrati aktuálne presadzujú ďalšiu vojenskú, hospodársku a humanitárnu pomoc pre Ukrajinu za viac ako 20 miliárd dolárov.

V americkom Senáte má Ukrajina od začiatku vojny širokú podporu oboch strán, v Snemovni reprezentantov však v poslednom čase vzrástla kritika pokračujúcej pomoci. V dolnej komore Kongresu majú tesnú väčšinu republikáni.

Zelenskyj naposledy navštívil Washington v decembri 2022. Stretol sa vtedy s Bidenom a vystúpil s prejavom pred oboma komorami Kongresu. Spojené štáty dosiaľ poskytli alebo prisľúbili Ukrajine vo vojne rozpútanej Ruskom pomoc za viac ako 70 miliárd dolárov.

(tasr)


Ďalšie články