KLIN – Vybrali sme sa do hornooravskej obce Klin, pri ktorej sme navštívili miesto s veľkým významom pre miestnych, veriacich aj turistov. Socha Ježiša Krista v Kline, známa tiež ako Rio de Klin, poskytuje krásny výhľad, spirituálny zážitok aj pekný tip na rodinný výlet.
Naša cesta sa začala na štrkovom parkovisku, odkiaľ sme sa museli vybrať kopcom hore k soche Spasiteľa. Takmer 10-metrová socha sa hrdo týči na vrchole Grapa nad nami. Chodník aj okolitá tráva sú pekne udržiavané, miesto priam svieti čistotou a upravenosťou.
Chodník, ktorým spolu s nami stúpajú do kopca desiatky ľudí, predstavuje bolestnú cestu Sedembolestnej Panny Márie. Lemuje ho 7 zastávok, na ktorých stojany bližšie popisujú veriacim bolesti Panny Márie. Cesta na kopec nám sviežim tempom ubehla za približne 10 minút.
Putovanie do kopca nás unavilo, energiu nám však dodali úsmevy okoloidúcich, ako aj nádherný výhľad na Oravskú priehradu či majestátne hory Západných Tatier. Pomaličky teda stúpame ďalej a zatiaľ čo zhlboka nasávame svieži oravský vzduch, socha sa k nám pomalým tempom približuje. Na vrchol vedie schodisko, lemované sochami a kvetinami. Vstup je zadarmo, návštevníci však môžu poskytnúť milodary. Prechádzame popri kaplnke Božieho milosrdenstva, kam sa veriaci odoberajú na krátku modlitbu. Sprevádza nás vôňa kvetín z okolia.
Keď vystúpime na vrchol schodiska, ocitáme sa priamo pod sochou Ježiša Krista. Tú zhotovili v roku 2008, z blízkej obce Klin ju sem vyniesli po kusoch a postavili ju na betónový podstavec. Spoločnosť nám robí skupina dôchodcov, ktorí si krásu tohto miesta prišli užiť až z ďalekých Piešťan. „Veľmi sa nám tu páči, je to krásne miesto,“ hovoria. Ich cesta vraj dnes vedie ešte do Chrámu Matky Márie v Turzovke. Na vrchole Grapa sa všetci víťazoslávne usmievajú. „Zvládli sme to, však s Božou pomocou,“ tvrdia s úsmevom odhodlané dôchodkyne.
Do sochy sa opiera poludňajšie slnko, jemný vietor a šum okolitých stromov dotvára atmosféru miesta. V prípade zlého počasia je k dispozícii aj malý drevený altánok. Z drevenej lavičky pozorujeme obrovskú sochu. Jej autorom je Peter Ganobjak, miestny ľudový rezbár. Výstavbu financoval Jozef Sroka. S prácou začali ešte v novembri 2007. V obci zhotovili železnú konštrukciu, ktorú zaliali do betónu a 1. mája 2008 vyviezli na kopec. Sochu potom Peter Ganobjak vytesal sekerou a motykou.