Športovci, ktorí sa po konci aktívnej kariéry vydajú na politickú dráhu, už dávno nie sú ojedinelí. Aj v novozloženom parlamente budú figurovať viaceré osobnosti, ktoré boli v minulosti úspešné v športe.
Sú rozdrobení do rôznych strán a sú medzi nimi politickí matadori, ale aj nováčikovia. Niektorí uchádzači z radov športovcov zase neprešli sitom parlamentných volieb.
Dušan Galis
Za víťaznú stranu Smer sa do parlamentu opätovne dostal Dušan Galis. Bývalý úspešný futbalista, majster Európy z Belehradu 1976, neskôr aj tréner reprezentácie, pôsobí v Národnej rade nepretržite od roku 2006. Čaká ho teda už šieste volebné obdobie a je najskúsenejším politikom spomedzi bývalých športovcov.
V minulosti zastával napríklad pozíciu splnomocnenca vlády pre mládež a šport, bol tiež členom Výboru parlamentu pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. V politickom životopise má aj úspešnú kandidatúru za poslanca zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja.
V nedávnych voľbách získal 2 126 prednostných hlasov.
Dušan Tittel
Viacero športovcov sa objavilo aj na kandidátke ďalšej sociálno-demokratickej strany, teda Hlasu. Do parlamentu sa po necelých štyroch rokoch vráti iný niekdajší výborný futbalista a takisto tréner Dušan Tittel. Ten figuruje aj ako člen predsedníctva sociálno-demokratického politického subjektu.
„Pochádzam z Oravy a celý svoj profesionálny život som sa venoval športu, ktorému by som chcel zostať verný aj po skončení svojej kariéry. Verím, že sa nám podarí pre slovenský šport presadiť také podmienky, aby sa mohol naplno rozvíjať,“ hovoril v rámci kampane.
Legendárny obranca bratislavského Slovana, ktorý však hral aj za konkurenčnú Trnavu, bol od roku 2016 poslancom za Slovenskú národnú stranu. Kandidoval aj o štyri roky neskôr, SNS sa však do parlamentu nedostala.
Teraz sa vráti už ako člen Hlasu so ziskom 5 370 prednostných hlasov.
Erik Vlček
Jeho kolegom v poslaneckom klube bude jeden z najúspešnejších športovcov v histórii samostatného Slovenska – rýchlostný kanoista Erik Vlček. Účastník olympijských hier 2000, 2004, 2008, 2012, 2016 a 2020 získal pod piatimi kruhmi dvakrát striebornú a dvakrát bronzovú medailu v súťažiach štvorkajakov. Viackrát sa stal majstrom sveta i kontinentálnym šampiónom. Športovú kariéru ešte neukončil a má reálnu šancu zúčastniť sa aj na najbližšej olympiáde v Paríži. Už dávnejšie avizoval, že práve tam by sa chcel s aktívnou činnosťou rozlúčiť.
„Viete, čo majú šport a politika spoločné? Spája ich to, že ak chcete v športe niečo zmeniť, bez politiky sa nezaobídete. A to vám hovorím ako aktívny športovec, ktorý viac ako dvadsať rokov reprezentuje Slovensko v rýchlostnej kanoistike. Bol som na šiestich olympiádach a vďaka tomu dokážem porovnať veci u nás s okolitými krajinami. A situácia v slovenskom športe je naozaj zlá. Mám jedinú ambíciu, posunúť slovenský šport na svetovú úroveň,“ vyjadril sa štyridsaťjedenročný Komárňan.
„Ale nie je to iba o športe, Hlas ponúkol víziu vyrovnávania regionálnych rozdielov,“ dodal člen mestského zastupiteľstva v rodnom meste.
Vo voľbách nazbieral preferenčných 2 238 hlasov.
Viliam Tankó
Ďalší športovec, ktorý takisto ešte neukončil kariéru, je boxer Viliam Tankó. Ten bude v parlamente reprezentovať OĽaNO, konkrétne rómsku platformu Pačivale Roma.
„Počas mojej cesty som stretol mnoho dobrých ľudí, ktorí mi pomohli – napríklad moji tréneri, učitelia a hlavne rodina. Teraz som sa rozhodol kandidovať v parlamentných voľbách, aby som mohol tentoraz pomáhať ja. Pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, pomôcť mladým rodinám, študentom a športovcom. Verím tomu, že moje nazbierané skúsenosti počas rokov a dobrý tím, ktorý okolo seba mám, budú stačiť, aby sme dosiahli vytýčené ciele,“ napísal na sociálnej sieti, keď oznámil kandidatúru.
Dvadsaťosemročný bexer sa zviditeľnil už pred voľbami, keďže figuroval na dvoch kandidátnych listinách. Okrem spomenutej koalície ho na kandidátku zaradila aj Aliancia, ktorá tak napokon do volieb išla so 149 ľuďmi.
Boxer z Galanty, ktorý v minulosti získal prezývku Šampión z chatrče, si vo voľbách vybojoval od voličov 20 626 prednostných hlasov, teda suverénne najviac z kandidujúcich športovcov.
Nie všetci boli úspešní
O účasť v parlamente sa usilovali aj ďalší športovci, ale poslanecké mandáty nezískali – ide napríklad o bývalého futbalistu Stanislava Šestáka (Hlas) alebo dvojicu hokejistov Juraj Mikúš (hrá za Nové Zámky), Dávid Skokan (momentálne bez klubu), ktorí boli vo voľbách na kandidačnej listine KDH.
Niektorí športovci, naopak, parlamentné lavice opustia. Do Národnej rady Slovenskej republiky sa z minulého volebného obdobia nevrátia tenisti Karol Kučera, Ján Krošlák alebo Romana Tabák, ani volejbalista Richard Nemec.