KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Hrad Krásna Hôrka je v súčasnosti rušné stavenisko a postup rekonštrukčným prác vidno doslova na každom kroku. Presvedčili sa o tom novinári, ktorých vedenie Slovenského národného múzea (SNM) pozvalo na mediálny deň na hrade s cieľom prezentovať aktuálny stav jeho obnovy.
Práce v súčasnosti prebiehajú na dolnom a strednom hrade, ale aj v podhradí, kde je už dokončená hrubá stavba infocentra a vznikajú dve parkoviská. Jedno z nich bude pre osobné autá a je situované na mieste pôvodného parkoviska. Druhé bude určené pre autobusy a nachádza sa trochu nižšie, po pravej strane príjazdovej cesty k hradu.
Naopak, obnova horného hradu sa ešte nezačala. Pre ňu sa aktuálne spracúva projekt na stavebné povolenie a začiatkom budúceho roka by sa mal začať proces verejného obstarávania. SNM by horný hrad chcelo začať obnovovať v lete 2024.
„Som rád, že postup prác je veľký. Začala sa výstavba ciest, sú už položené základy stánkov, na Krásnej Hôrke pokročili reštaurátorské práce. Celkovo práce pokračujú veľmi dobre, podľa harmonogramu,“ priblížil v úvode riaditeľ SNM Branislav Panis.
Bohužiaľ, hneď spomenul aj smutnú správu, termín otvorenia hradu sa totiž posunul. Problémom, ktorý brzdí celý proces, je napojenie hradu a podhradia na vodovodnú sieť.
„Nie je to len o privedení pitnej vody, ale aj o hygiene, bufetoch, stánkoch. Je to tiež otázka požiarnej bezpečnosti. Bez tejto veci v podstate nevieme otvoriť,“ skonštatoval riaditeľ SNM. Ako dodal, ďalšie problémy sú technického charakteru a ide napríklad o sanáciu a riešenie problémov niektorých striech, kde SNM čaká na rozhodnutie pamiatkového úradu.
„To sú dva problémy, ktoré musíme riešiť. Ak ich dokážeme vyriešiť, tak v roku 2026 by bol hrad kompletne otvorený,“ avizoval Panis s tým, že pre spomínaný problém s vodou bude hrad čiastočne sprístupnený zrejme až v roku 2025.
„Pôvodne sme plánovali, že prví návštevníci prídu už budúci rok. Aj by sme to pravdepodobne stihli, ak by sme vyriešili tie dva základné problémy, ktoré tu máme. Zatiaľ to ale nevyzerá, že budú vyriešené,“ poznamenal riaditeľ.
Privedenie vody na hrad však nezabezpečuje SNM, ale obec Krásnohorské Podhradie. Ako na brífingu avizoval starosta Štefan Kún, tento problém už riešia a verí, že budúci mesiac budú kolaudovať vodojem. Súvisiacim problémom sú však zameranie a kolaudácia vodovodnej siete priamo v dedine, na čo už podľa starostu majú prísľub od vodárov.
Ako ho doplnila projektová manažérka SNM – Múzea Betliar Erika Šmelková, o probléme s chýbajúcou kolaudáciou vodojemu sa vedelo už od roku 2018 a keby to bola obec riešila skôr, vodári už dávno mohli začať s pripojením podhradia na vodu. „Začalo sa to riešiť pozde. V podstate sa stratili tri roky,“ povedala Šmelková.
Podľa riaditeľky SNM – Múzea Betliar Tímey Mátéovej doteraz okrem iných prác napríklad odstránili nevhodné zásahy, ktoré na hrade pribudli počas dlhej, ale nie vždy citlivej obnovy v časoch socializmu. Tá trvala skutočne dlho, od roku 1964 až do roku 1989.
„Najdôležitejšie pre nás je, aby sme všetky tieto nevhodné zásahy odstránili a aby Krásna Hôrka bola opäť autentická, akú ju mali Andrássyovci v prvej polovici a začiatkom 20. storočia,“ zdôraznila riaditeľka Múzea Betliar.
Súčasne prebiehajú na hrade aj reštaurátorské a konzervátorské práce, ktoré sú buď priamo na Krásnej Hôrke, alebo v špecializovaných ateliéroch. „Sú to rôzne kamenné a drevené články, ale aj zbierkové predmety, napríklad textílie a obrazy,“ konkretizovala Mátéová.
Zbierkové predmety sú v súčasnosti uložené zväčša v depozitároch SNM a stanú sa súčasťou novej expozície. „Bude v priestoroch dolného a stredného hradu a bude to tam vyzerať tak, ako za Andrássyovcov začiatkom 20. storočia. Chystáme aj expozíciu pre horný hrad, kde ukážeme to najlepšie, čo Andrássyovci vlastnili,“ vymenovala riaditeľka s tým, že pôjde o riešenia hodné 21. storočia.
Paradoxne, ničivý požiar bol aj na niečo dobrý. „Nebyť tohto drastického požiaru a následnej obnovy, nikdy by sme nevedeli o Krásnej Hôrke toľko, ako vieme teraz,“ upozornila riaditeľka.
SNM predstavuje pokrok pri obnove Krásnej Hôrky na podobných mediálnych dňoch približne raz za pol roka. Naposledy sa konal na jar, po aktuálnom októbrovom bude ďalší v marci 2024.
Krásnu Hôrku postihol 10. marca 2012 ničivý požiar, ktorý vznikol na trávnatom poraste na hradnom kopci, odkiaľ sa rozšíril na šindľové strechy samotného hradu, ktoré kompletne zničil. Vďaka zásahu hasičov sa však plamene nedostali priamo do interiéru. Na obnovu hradu schválila vláda SR takmer 35 miliónov eur. Hoci sa krátko po požiari hovorilo o čiastočnom sprístupnení hradu už na jeseň 2012, nedošlo k nemu dodnes.