V Budapešti sa stretli zástupcovia lokalít so značkou Európske dedičstvo. Slovensko malo zastúpenie v podobe gemerských kostolov s freskami

BUDAPEŠŤ – Výmena skúseností medzi lokalitami so značkou Európske dedičstvo v krajinách V4 bola cieľom workshopu, ktorý sa konal začiatkom novembra v Budapešti. Informovala o tom Zuzana Jóbová, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus s tým, že workshop bol jednou z aktivít projektu, ktorý podporil Medzinárodný vyšehradský fond.

Účastníci workshopu v Budapešti. Foto: BBSK

Workshop s cieľom výmeny skúseností medzi partnermi projektu sa konal v Goldmark Hall, ktorá je súčasťou komplexu Synagógy na ulici Dohány v Budapešti. Zúčastnili sa ho zástupcovia troch lokalít so značkou Európske dedičstvo, národní koordinátori tejto značky z Pamiatkových úradov a medzinárodný presah podujatia podporila aj účasť zástupcov novovzniknutého koordinačného orgánu European Heritage Label Bureau.

Vincent Curie, predstaviteľ European Heritage Label Bureau, počas workshopu uviedol, že sa veľmi teší, keď vidí, že iniciatíva sieťovať sa a spolupracovať prišla priamo od lokalít ocenených značkou Európske dedičstvo. Platformu pre workshop poskytol projekt, ktorý realizuje lokalita na Slovensku spolu s partnermi v Česku a Maďarsku.

„Už počas workshopu prichádzali návrhy, ako ďalej rozvíjať spoluprácu najmä s cieľom vzájomnej prezentácie týchto lokalít v susedných krajinách. Verím, že my, EHL Bureau, budeme nápomocní pri networkovaní a spoločnej práci, ktorá bude spájať lokality so značkou naprieč celým kontinentom,“ zdôraznil Curie.

Ako doplnila Jóbová, rast návštevnosti a budovanie povedomia o unikátnych kostoloch v regióne Gemer-Malohont sú jedným z cieľov nášho projektu. „Okrem online platformy, na ktorej pracujeme, sú aj stretnutia v zahraničí, či už s odbornou verejnosťou, ako to bolo v tomto prípade, alebo s laickou verejnosťou, prostriedkom, ako cieľ pomaly dosahovať,“ avizovala.

Účastníci workshopu v Budapešti. Foto: BBSK

O prostriedky z grantovej schémy Medzinárodného vyšehradského fondu sa uchádzala Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) s cieľom získať zdroje na realizáciu aktivít naplánovaných v nominačnom projekte, na základe ktorého získalo 12 kostolov v regióne Gemer-Malohont ako súhrnná lokalita značku Európske dedičstvo (European Heritage Label – EHL).

„Našou motiváciou o uchádzanie sa o značku EHL boli dve skutočnosti. V prvom rade fakt, že tento región bol v minulosti takzvaným železným srdcom Uhorska, vďaka baníctvu tu dochádzalo k bohatým výmenám skúseností, zručností, k obchodným vzťahom a výmene kultúry a umenia s ostatnými krajinami Európy a dokonca aj mimo kontinentu,“ uviedla Janka Pálková z Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.

Druhou motiváciou bol podľa nej aktuálny stav týchto kedysi veľmi bohatých a kultúrnych regiónov. „Skutočnosť je taká, že tieto regióny sú klasifikované ako najmenej rozvinuté regióny kraja a aj Slovenska, v súčasnosti ich charakterizuje napríklad vážny jav ako vyľudňovanie, ktoré súvisí s nedostatkom pracovných príležitostí. My v tomto kúte nášho kraja vidíme obrovskú príležitosť pre rozvoj cestovného ruchu, pretože stále tu sú stopy minulej slávy regiónu, či už v podobe technických pamiatok, alebo práve v kostoloch, ktoré skrývajú v niektorých prípadoch až 700-ročné fresky, a to zachované v nevídanom rozsahu,“ zdôraznila Pálková.

Jedna za aktivít naplánovaných v nominačnom projekte je digitalizácia kostolov a ich fresiek a nasledovná prezentácia v online prostredí. Značka EHL je vec prestíže, na plánované aktivity je však potrebné hľadať finančné zdroje, preto sa Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja uchádzala o prostriedky z grantovej schémy Medzinárodného vyšehradského fondu.

V tejto schéme je podmienkou mať v projekte partnerov z minimálne dvoch ďalších krajín V4. Rozvojová agentúra BBSK preto oslovila Muzeum umění v Olomouci a komplex Synagógy na Dohány ulici v Budapešti. Obe lokality sú držiteľom značky European Heritage Label už niekoľko rokov. Projekt s názvom Fresky Gemera a Malohontu bol Medzinárodným vyšehradským fondom schválený v roku 2022. Od tej doby prebiehala digitalizácia kostolov a ich fresiek. Výstupom bude online prezentácia, ktorá spojí niekoľko typov dátových vstupov s cieľom atraktívne predstaviť kostoly verejnosti.

V Európe sa v súčasnosti nachádza 60 lokalít so značkou Európske dedičstvo. Táto značka sa udeľuje od roku 2011 lokalitám, ale aj udalostiam, a dokonca aj nehmotnému dedičstvu, ktoré nejakým spôsobom buď reflektujú spoločné hodnoty Európskej únie, alebo zohrali úlohu pri formovaní Európy do súčasnej podoby. Značka je pod oficiálnou záštitou Európskej komisie a práve tá v tomto roku zriadila koordinačný orgán, European Heritage Label Bureau, ktorý má byť podporou pre držiteľov značky, má vykonávať spoločné aktivity s cieľom šírenia povedomia o značke Európske dedičstvo, a v neposlednom rade s cieľom sieťovania lokalít so značkou Európske dedičstvo.