Opozičný poslanec Igor Matovič svojím majetkovým priznaním za rok 2022 už prekvapil zrejme len málokoho. Rovnako ako v roku 2021, tak aj vlani bol bezdomovcom bez hnuteľného i nehnuteľného majetku. Dokonca si už nenapísal ani titul magister, čo zrejme vyplynulo z kauzy plagiátorstvo diplomovky, s ktorou sa pred časom pochválil, a napokon aj vysvetľoval.
Expremiér a bývalý minister financií priznal len 63 572 eur z výkonu verejnej funkcie, pričom o účte v banke nie je v priznaní ani slovo. Z toho teda vyplýva, že Igor Matovič je v podstate nemajetný bezdomovec. Pričinil sa však o to sám, keď v roku 2006, predtým, než vstúpil do politiky, zrušil svoje bezpodielové spoluvlastníctvo a prepísal ho na manželku Pavlínu.
Štandard oslovil Xéniu Makarovú z nadácie Zastavme korupciu, ktorá sa téme Matovič a jeho majetok intenzívne venuje. Zdôraznila, že nie je v poriadku v prvom rade fakt, ako bývalý premiér a minister financií vypĺňa majetkové priznania, a že to robí niekoľko rokov rovnako napriek výzvam na kontrolu a nápravu. „Dlhodobo sa Igor Matovič podľa majetkového priznania tvári ako bezdomovec, ktorý nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, ani osobné auto, nemá úspory či iné príjmy okrem tých z verejnej funkcie a ani nepriznáva užívanie cudzej nehnuteľnosti či vozidla ako daru. Pritom ide o zákonnú povinnosť nad určitú sumu tieto dary priznať, nie voľbu politika, či to urobí. Čo zjavne je v rozpore s jeho životným štýlom,“ prízvukuje Makarová. Hovorí, že sa tým ani nenapĺňa funkcia majetkových priznaní, ktorou je ich verejná kontrola. „Teda či politik alebo verejný funkcionár počas pôsobenia vo funkcii nadštandardne nezbohatol, čo by mohlo indikovať jeho konanie nie vo verejnom, ale hlavne vlastnom záujme.“
Už v roku 2021 Nadácia vyzvala výbor Národnej rady, ktorý má priznania funkcionárov preverovať, aby konal a pýtal sa Igora Matoviča na jeho majetok. Zároveň žiadala zmenu spôsobu podávania majetkových priznaní a ich nezávislú kontrolu. „Žiaľ, doteraz bez viditeľného výsledku. Samozrejme že to nie je dobrý signál pre verejnosť, pretože má ísť o transparentný nástroj na kontrolu majetkov, ktorý ale reálne nefunguje. Majetkové priznania, ktoré v súčasnosti podávajú politici, nie sú skutočným obrazom toho, čo vlastnia a užívajú,“ vysvetľuje odborníčka. Ich kontrola je podľa jej slov formálna a systém umožňuje vyhnúť sa jej úplne. „Príkladom je aj bývalý premiér a minister financií Igor Matovič, ktorý je podľa majetkového priznania v podstate bezdomovec.“
Majetkové priznania v podobe, v akej sa podávajú, kritizuje aj riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Michal Piško. „Prípady bývalých predsedov vlády Igora Matoviča, ale aj Roberta Fica, ktorí si na základe svojich majetkových priznaní vyslúžili od médií ironické označenie bezdomovcov, ukazuje nefunkčnosť tohto nástroja. Z ich majetkových priznaní sa nedozvieme takmer nič, keďže ich súčasná podoba umožňuje obchádzanie účinnej verejnej kontroly majetkových prírastkov funkcionárov všeobecnými formuláciami, prepisovaním vlastníckych práv na blízkych, či neochotou politikov riadne preverovať kolegov,“ poukazuje. Hovorí, že zreformovať tento nástroj sa, žiaľ, v uplynulom období nepodarilo, hoci pracovná skupina navrhla nový, podstatne kvalitnejší formulár. „V Transparency sme pred voľbami oslovili lídrov strán s možnosťou dobrovoľne rozšírené majetkové priznania podľa tohto návrhu zverejniť. Spravili tak napokon iba Michal Šimečka a Veronika Remišová. Pokrok v tejto oblasti, napriek všeobecnej zmienke v programovom vyhlásení, možno vzhľadom na nastavenie tejto vlády očakávať len veľmi ťažko,“ uzavrel šéf TIS.