Dnes je výška príspevku upravovaná podľa miery inflácie a miery valorizácie platov zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.
Zmenu od ministerstva kultúry schválili poslanci.
„Tieto ukazovatele sa nahradia len mierou rastu minimálnej mzdy. Ide o výrazné zjednodušenie výpočtu a vyššiu predvídateľnosť finančného dosahu na štátny rozpočet, keďže tento ukazovateľ je známy každoročne už v polovici rozpočtového obdobia,“ vysvetlili predkladatelia.
Ďalšie desaťpercentné zvýšenie celkového príspevku sa cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich. „V roku 2025 sa príspevok štátu zvýši o 4,6 milióna eur,“ avizuje ministerstvo.
Upozornilo, že hoci súčasné znenie zákona je prijímané kladne, malo by zohľadňovať ekonomický trend z posledného obdobia ovplyvnený najmä výrazným nárastom minimálnej mzdy.
„Počas piatich rokov aplikácie zákona príspevok štátu cirkvám vzrástol o 24 percent, pričom minimálna mzda v tomto období vzrástla o 44 percent. Mnohým cirkevným subjektom príspevok štátu nepostačuje na vyplácanie minimálnej mzdy, čo cirkvi riešia doplácaním z vlastných zdrojov alebo skracovaním pracovných úväzkov,“ dodalo.
Ministerstvo kultúry priblížilo, že ak sa počet veriacich konkrétnej cirkvi zvýši alebo zníži o viac ako desať percent, upraví sa aj výška príspevku pre danú cirkev. Táto zmena má zabezpečiť spravodlivejšie rozdelenie štátnej podpory.
Výšku príspevku štátu ovplyvňuje aj počet veriacich podľa oficiálneho sčítania. Súčasný model prípadného zníženia alebo zvýšenia príspevku by mal byť zachovaný aj pri výpočte príspevku podľa tejto novely.
Zákon o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností sa naposledy menil v októbri 2019.
(tasr)