Vzorom by bola už existujúca misia NATO známa ako Baltic Air Policing, ktorej cieľom je strážiť vzdušný priestor Estónska, Lotyšska a Litvy.
„Potrebujeme nové nástroje a ambiciózne prostriedky na boj proti hrozbám. Preto som dnes navrhol vytvorenie misie v Baltskom mori. Som veľmi rád, že to kolegov zaujalo a budeme pokračovať v dolaďovaní detailov,“ povedal poľský premiér Donald Tusk na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní so svojimi kolegami z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Nórska a Švédska vo vidieckom sídle švédskej vlády Harpsund.
Išlo o prvé stretnutie predsedov vlád severských krajín od roku 2017. Poľsko sa na ňom zúčastnilo prvýkrát.
V dňoch 17. a 18. novembra boli vo švédskych teritoriálnych vodách Baltského mora poškodené dva telekomunikačné káble. Najprv prestal fungovať 218-kilometrový kábel zabezpečujúci internetové spojenie medzi Litvou a švédskym ostrovom Gotland, následne aj 1173-kilometrový kábel C-Lion1 spájajúci fínsku metropolu Helsinki s nemeckým prístavným mestom Rostock.
Švédska a fínska polícia vyšetrujú poškodenie káblov v Baltskom mori, pričom niektoré krajiny podozrievajú Rusko zo sabotáže súvisiacej s vojenskou agresiou na Ukrajine, čo Rusko odmieta.
V oblasti bola čínska loď I Pcheng 3, no zatiaľ nie sú dôkazy o jej spojitosti s poškodením káblov. Podľa Wall Street Journal vyšetrovatelia podozrievajú, že loď mohla úmyselne pretrhnúť káble. Predtým boli poškodené aj plynovody a káble v oblasti. S možným poškodením bola tiež spájaná čínska loď.
V septembri 2022 poškodili výbuchy v Baltskom plynovody Nord Stream 1 a 2 spájajúce Rusko s Nemeckom. Nemecké úrady prípad naďalej vyšetrujú.
(tasr)