Rusko bude reagovať, ak USA umiestnia rakety v Japonsku, uviedla Zacharovová

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí reagovala na nedeľňajšiu správu japonskej agentúry Kjódo, že Japonsko a USA chcú vypracovať plán spoločného postupu pre prípad "núdzovej situácie" na Taiwane, ktorý zahŕňa aj rozmiestnenie rakiet.

Snímka obrazovky 2024-11-27 o 17.23.46 Ľudia sa prechádzajú po Červenom námestí v Moskve. Foto: TASR/AP

S odvolaním sa na nemenované americké a japonské zdroje agentúra uviedla, že USA by rozmiestnili raketové jednotky na súostroví Rjúkju a na Filipínach.

Zacharovová v reakcii obvinila Japonsko z eskalácie napätia okolo Taiwanu, ktoré má byť podľa nej zámienkou na posilnenie vojenskej spolupráce s Washingtonom.

„Japonsko sme opakovane upozorňovali, že ak v dôsledku takejto spolupráce budú na jeho území umiestnené americké rakety stredného doletu, bude to skutočná hrozba pre bezpečnosť našej krajiny a budeme nútení prijať nevyhnutné, adekvátne kroky na posilnenie našej vlastnej obranyschopnosti,“ povedala.

Predstavu o týchto krokoch môže Japonsko podľa Zacharovovej získať preštudovaním si aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny zverejnenej minulý týždeň, ktorá rozšírila možnosti nasadenia jadrových zbraní.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok povedal, že Rusko zváži rozmiestnenie rakiet krátkeho a stredného doletu v Ázii, ak tam Spojené štáty rozmiestnia takéto rakety. Na margo tohto vyjadrenia Zacharovová poznamenala, že polovica územia Ruska leží v Ázii, takže všetky ruské rakety potenciálne rozmiestnené na východ od Uralu by sa už nachádzali na tomto kontinente.

Zdôraznila, že Moskva už USA a ich „satelitom“ vyslala jasný signál, že Rusko rozhodne a symetricky zareaguje na umiestnenie rakiet stredného a kratšieho doletu v rôznych častiach sveta. Západ by nemal mať žiadne pochybnosti o potenciáli Ruska po tom, čo minulý týždeň odpálilo na cieľ na Ukrajine novú hypersonickú raketu stredného doletu Orešnik, dodala.

(tasr)


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok