VIDEO: Rodinnú tradíciu tu dodržiavajú už vyše 40 rokov. O ryby sa staráme ako o deti, hovorí Juraj Vicena

TRENČÍN – Na rybníkoch v Kubrici pri Trenčíne je už tradičný predvianočný ruch. Rodinnú tradíciu tu uchovávajú vyše štyroch dekád. Decembrový predaj je zúročením za náročný rok, počas ktorého ryby vychovali.

vicena-3 Juraj Vicena dohliada na rybníky dennodenne. Foto: Rasťo Harakal

Vianočná ryba patrí už tradične na štedrovečerný stôl. V tomto období je aj najviac vyhľadávaná a nie je tomu inak ani v Kubrici. „Samozrejme, najvyhľadávanejšia ryba je kapor, ale nájdete tu aj amury a pstruhy. Ľudia v posledných rokoch vyhľadávajú aj lososy alebo tresku. Trošku sa zľakli, že nebudeme predávať živé ryby, ale nie je to tak. My tie ryby vychováme a toto obdobie je zúročenie za našu prácu,“ prezradil nám na úvod Juraj Vicena z Rybníkov Kubrica.

Združenie chovateľov rýb na Slovensku má na našom území celkovo 50 tradičných predajcov a chovateľov rýb. Medzi nimi sú aj Rybníky Kubrica. Rovnako podporuje predaj živých rýb aj agrorezort. Umožnil im predaj na spomínaných 50 miestach, ktoré spravuje v rámci Slovenska. Ročná spotreba sladkovodných rýb na Slovensku je približne 1 kg na osobu, čo je veľmi málo. V rámci Európskej únie sa odporúča okolo 12 až 14 kilogramov.

Decembrový predaj je zúročením za namáhavý rok. Foto: Rasťo Harakal

Tradičný slovenský chovateľ rýb sa musí o svoje ryby a rybníky starať nepretržite, ako by to boli jeho deti. „Starostlivosť o ryby je celoročná, dennodenná. Musí byť zabezpečený prítok vody. Voda musí byť okysličená, samozrejme, čistá z prameňa a z horského potoka. Nonstop na to musíme dozerať, aby neprišlo k odstaveniu prívodu vody,“ pokračoval Juraj Vicena.

V Kubrici je starostlivosť o ryby a rybníky rodinnou tradíciou, ktorá trvá už 40 rokov. „Otec tu začínal na rybníkoch, teraz ja a už mi aj môj syn vypomáha,“ poznamenal Vicena.

Navštívili sme rybníky v Kubrici. Zdroj: Rasťo Harakal

Neobišli sme ani liaheň rýb, ktorú zrekonštruoval Slovenský Rybársky Zväz. „Teraz tu máme ikry pstruhov, ktorým sa spravia do dvoch týždňov očné body a neskôr budú po asi desiatich dňoch praskať a z nich sa už vyliahnu mladé rybičky. Liahne treba takisto neustále kontrolovať, aby sa tam neusadzovali nečistoty,“ uzavrel Juraj Vicena.