LUČENEC – Za nezákonný a maximálne neštandardný považuje vedenie Súkromnej základnej školy (SZŠ) v Lučenci spôsob, akým bola vyradená zo siete škôl a školských zariadení. Pre Banskobystrický Štandard to uviedol jej zriaďovateľ Branislav Becher.
SZŠ bola vyradená zo siete škôl a školských zariadení k 31. októbru 2023, teda počas rozbehnutého školského roka. Zriaďovateľ v tejto súvislosti upozornil, že šlo o plne obsadenú a personálne i materiálne úplne zabezpečenú školu s 30-ročnou históriou.
„Dôvodom na vyradenie školy malo byť údajné zamedzenie vstupu inšpektorom do budovy školy počas jednej z mnohých návštev. No títo inšpektori sami uviedli vo svojej zápisnici, že v budove školy boli, ale keďže mali pocit nevšímavosti zo strany personálu, sami sa rozhodli vyjsť z budovy a čakať na lavičke na príchod riaditeľky školy,“ zdôraznil zriaďovateľ, ktorý podľa vlastných slov v tejto veci podal dve žaloby na príslušné súdy, ako aj trestné oznámenie na generálnu prokuratúru.
Neštandardnosť celého procesu podľa neho potvrdzuje aj to, že už 18. augusta 2023 mesto Lučenec zvolávalo údajne tajnú poradu na 21. augusta 2023. „Jedinou témou malo byť prerozdelenie žiakov našej školy do iných škôl v meste, pričom tam bola údajne aj účasť nejakých pracovníkov inšpekcie,“ povedal Becher s tým, že z tohto stretnutia má k dispozícii zápisnicu.
Samospráva Lučenca sa voči tomuto tvrdeniu ohradila. Ako pre Banskobystrický Štandard reagovala hovorkyňa mesta Michaela Baboľová, pracovné porady s riaditeľmi škôl sú zvolávané bežne a pravidelne, pričom nejde o žiadne tajné stretnutia.
„Vami spomínaná pracovná porada sa uskutočnila na základe požiadavky ministerstva školstva s cieľom zistiť, či v prípade zrušenia spomínanej školy budú ostatné školy pôsobiace na území mesta Lučenec kapacitne schopné prijať týchto žiakov. Žiadne prerozdeľovanie žiakov sa však neuskutočnilo – do ktorej školy rodič svoje dieťa prihlási, je len a len na jeho rozhodnutí,“ konštatovala Baboľová.
Súčasne dodala, že vyradenie SZŠ zo siete škôl a školských zariadení je rozhodnutím Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. „Mesto Lučenec nijakým spôsobom nezasahovalo do vyšetrovaní Štátnej školskej inšpekcie a ani nebolo prítomné pri rozhodovaní o vyradení, keďže to nespadá do jeho kompetencií. Mesto Lučenec zároveň nenesie žiadnu zodpovednosť za konanie SZŠ, respektíve jej zriaďovateľa,“ pokračovala hovorkyňa.
Ako ďalej povedala, mesto sa zároveň dištancuje od akýchkoľvek špekulatívnych obvinení o zámernom a plánovanom zrušení tejto školskej inštitúcie, prezentovaných niektorými osobami vo verejnom priestore. „Po ich vyhodnotení podnikneme prípadné právne kroky,“ upozornila Baboľová.
Zriaďovateľ poukázal tiež na vyjadrenie ministra školstva Tomáša Druckera pred médiami, v ktorom hovorí o možnosti opätovného zaradenia školy do siete k termínu september 2024.
„Nevieme, či si to pán minister uvedomuje, ale škola nie je butik, ktorý sa môže na niekoľko mesiacov zavrieť a potom opäť otvoriť. V škole sa pracuje s deťmi, získava sa dôvera rodičov, buduje sa meno školy a v neposlednom rade sú tu zamestnanci, živitelia svojich rodín,“ skonštatoval Becher.
Upriamil tiež pozornosť na to, že minister si pri možnom obnovení fungovania školy kladie ako podmienku vyhovenie požiadavkám inšpekcie, ktoré ale neboli dôvodom pre vyradenie školy zo siete školských zariadení.
O vyjadrenie v tejto záležitosti sme požiadali aj rezort školstva, ktorý nám odpovedal pomerne stručným stanoviskom. „Pán minister veľmi citlivo vnímal situáciu súvisiacu s vyradením SZŠ zo siete škôl a školských zariadení a od prvého dňa vymenovania do funkcie sa vecou intenzívne zaoberal. Hneď v prvých dňoch mal niekoľkohodinové rokovania s cieľom oboznámenia sa so skutkovým stavom veci,“ odpísal nám tlačový odbor MŠVVaŠ SR.
Doplnil, že ak zriaďovateľ podal voči MŠVVaŠ SR žalobu, zatiaľ im nebola doručená, takže sa nemôžu relevantne vyjadriť k jej prípadnému obsahu. „Ministerstvo však trvá na zákonnosti svojho postupu,“ zakončil tlačový odbor rezortu školstva.
Ministerstvu sme položili aj otázky, v ktorých sme sa pýtali na možnosť prehodnotenia pôvodného rozhodnutia o vyradení školy, či na nesúlad v tvrdeniach o údajnom zamedzení prístupu inšpektorom do školy. Zaujímalo nás tiež, prečo bol vyradený aj súkromný školský klub detí, hoci podľa zriaďovateľa tam neprebehlo žiadne konanie, ani výkon inšpekcie. Na tieto otázky nám tlačový odbor neodpovedal.
Kolektív zamestnancov lučeneckej SZŠ aktuálne v otvorenom liste žiada ministra školstva o zrušenie rozhodnutia o vyradení školy zo siete škôl, alebo o jej opätovné zaradenie do siete už od februára 2024. Spomínajú pritom okrem iného svoju pripravenosť i ochotu žiakov opäť nastúpiť do školy, ale aj petíciu, ktorú podpísalo vyše dvetisíc ľudí.
„Zriaďovateľ, ktorý požiada o zaradenie SZŠ do siete škôl a školských zariadení, je pripravený splniť všetky zákonom definované náležitosti týkajúce sa zaradenia školy do siete,“ uvádza sa v liste, ktorý podpísalo 36 zamestnancov školy.
V reakcii na otvorený list MŠVVaŠ SR pre TASR uviedlo, že o zaradení novej školy do siete rozhodne v súlade so zákonom do 60 dní od doručenia žiadosti o zaradenie.