Miestne dane v Poltári samospráva zvyšuje priemerne o 21 percent

POLTÁR – Priemerne o 21 percent stúpnu v budúcom roku dane v okresnom meste Poltár. Poslanci rozhodli o ich zvýšení na poslednom, decembrovom zasadnutí prijatím nového všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady.

Poltár Poltár. Foto: Mesto Poltár

„Predchádzajúca vláda narobila s verejným financiami to, čo narobila. Nie je to výhovorka, ale fakt. Pomer výnosu podielových daní je vo veľkom škrte a museli sme na to nejako zareagovať. Máme aj klesajúcu tendenciu počtu obyvateľov,“ podotkol na margo zvyšovania primátor Peter Sitor.

Zdôraznil, že čo sa týka zvyšovania, Poltár patrí medzi tie mestá na Slovensku, ktoré dane dvíhajú najmenej. „Na nehnuteľnostiach nám to činí nejakých 21 percent s tým, že zľavy pre dôchodcov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím zostávajú rovnaké,“ povedal Sitor. Podľa dôvodovej správy ide konkrétne o zvýšenie o 21,7 percenta, čo by podľa prepočtov samosprávy malo do mestského rozpočtu priniesť dodatočných 48 000 eur.

Za nevyhnutné považuje primátor aj zvýšenie poplatkov za odpady, keďže samospráve rástli príslušné náklady. „Skládka nám zvýšila poplatky o 30 percent. Je to logické, lebo aj im narastajú náklady na prevádzku. My ako mesto reflektujeme len na toto 30-percentné navyšovanie, nie aby sme z toho mali prospech,“ zdôraznil Sitor s tým, že na zvýšení má podiel aj zákonom daný vývoz kuchynského odpadu, na ktorý samospráva ročne vynakladá 55 000 až 60 000 eur. Konkretizoval tiež, že v porovnaní s minulým rokom sa poplatok za odpad zvýši mesačne na obyvateľa o 73 centov.

Poslankyňa Vlasta Kojnoková sa opýtala, či samospráva neuvažuje o nejakom zoštíhlení úradníckeho aparátu, aby tým spôsobom pomohla rozpočtu mesta. „Veľká časť peňazí ide na mzdy a odvody,“ zdôvodnila.

Primátor jej odpovedal, že ak by napríklad zrušili nejaké oddelenie, znepríjemnili by tým život občanom. „Môžeme v nejakej sekcii ubrať, ale vždy to pocítia obyvatelia,“ konštatoval Sitor. Poslanec Boris Dreisig ho doplnil, že mesto zoštíhľuje napríklad svoju rozpočtovú organizáciu Technické služby mesta, odkiaľ dvaja ľudia odchádzajú do dôchodku a nebudú namiesto nich prijímať nových.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok