Nemeckí farmári plánujú 8. januára zorganizovať protesty, ktoré by sa svojím rozsahom priblížili tým holandským
Ešte v decembri demonštrovali tisíce poľnohospodárov v Berlíne, odvtedy sa protesty konali na viacerých ďalších miestach. Nemecký zväz poľnohospodárov (DBV) oznámil, že od druhého týždňa v tomto roku budú farmári protestovať počas celého týždňa. Pôjde pritom o celonemecký protest.
Dôvodom na protesty sú úsporné plány spolkovej vlády. Berlín hodlá zrušiť daňové úľavy na poľnohospodársku naftu, a tiež oslobodenia od dane z motorového vozidla pre poľnohospodárske a lesné vozidlá.
Predseda DBV Joachim Rukwied uviedol, že daňové zaťaženie pre farmárov by predstavovalo jednu miliardu eur.
Spolu s DBV vyzýva svojich členov na protesty aj Spolkový zväz nákladnej dopravy, logistiky a likvidácie odpadu. Mobilizujú sa aj ďalšie skupiny a združenia, ako napríklad „Slobodné združenie poľnohospodárov“ a združenie „Land schafft Verbindung“ (Zem spája). Podľa informácií saských novín Leipziger Volkszeitung vyjadruje solidaritu s farmármi aj Nemecký zväz hotelov a reštaurácií (Dehoga) v Sasku, ktorého predstavitelia sa chcú zúčastniť na protestoch.
DBV ohlásil protesty vo všetkých hlavných mestách spolkových krajín. Viac ako polovica z nich už protesty zaregistrovala, úrady v ďalších mestách tieto registrácie očakávajú v najbližších dňoch.
(rnd)