Jubilant Rudolf Schuster: Neobyčajný dar od mesta Košice
Svojmu predchodcovi k narodeninám gratulovali aj bývalí primátori, Zdenko Trebuľa a František Knapík. Niekdajší prezident, predseda slovenského parlamentu, veľvyslanec, ale aj cestovateľ a spisovateľ na slávnosti pôsobil v dobrej kondícii, hýril vtipom i spomienkami zo svojho života.
Pri preberaní darov a oceňovaní priznal dojatie. „Nie som zvyknutý na takéto veci. Mne lepšie padlo, keď ma kritizovali, aj keď sa mi to nepáčilo, ale vedel som, že v zápale boja som niečo robil. Ale toto je taká vec, keď už vidieť, že som penzista, keď som sa dožil tej deväťdesiatky. Vážim si to, ale nemalo to ešte byť, ja som ešte mladý,“ povedal s úsmevom. Ako ďalej uviedol, pripravuje aj pre mestský archív veci dokumentujúce dianie za jeho pôsobenia. „Vyberám veci, mám tú výhodu, že som nič nezničil, aj čo napísali proti mne, aj za mňa, všetko som zachoval, pre históriu je to dôležité,“ skonštatoval.
Aktívne využívať pracovňu v Historickej radnici sa zatiaľ nechystá. „Videli ste, že je v nej zima? Úradovať tam nebudem, lebo nechcem, aby za mňa platili kúrenie. Ale v lete možno tu niečo donesiem, pozriem, čo by sa hodilo,“ povedal Schuster. Spomenul, že k jeho súčasným aktivitám patrí písanie „primátorských príbehov“ z minulosti Košíc pre jeho pravnukov. „Sú to poviedky, ako som to ja zažil. Príbehy, prečo Luciano Pavarotti spieval v Košiciach, ako som sa zoznámil s Johannesom Boccatiom, ako to bolo s pitnou vodou v Košiciach, o stratenom Mlynskom náhone, môžeme hovoriť aj o lesoparku, detskej železnici, ako vznikla najväčšia zoologická záhrada. Myslím si, že je dobré zachovať to pre naše mesto,“ dodal.
Jubilant dostal od súčasného primátora v koži viazané prvé vydanie knihy o Historickej radnici. „My sme sa rozhodli pánovi prezidentovi darovať kanceláriu, pracovňu, pretože toto je budova, ktorú obnovil, vybudoval. Je to niečo, čo dostalo ducha a život a ja sa veľmi teším, že prijal takúto výzvu, aby pracovňu rozvíjal a naplnil vecami, ktoré sú jeho srdcu blízke a mohli by ich obdivovať aj Košičania,“ povedal.
(Tasr, pirsch)



