Radnica chce v spolupráci s lesníckou školou vytvoriť na Borkúte mestský lesopark
Ako informovala hovorkyňa mesta Prešov Terézia Rácová, cieľom je vytvoriť lokalitu pre oddych a rekreáciu v blízkosti mesta a dosiahnuť ekologickejšie a dlhodobo udržateľné spravovanie mestského revíru. Ten bol v dlhodobom nájme súkromných organizácií a roky tam bola komerčná ťažba a lov. Zmena má nastať v súvislosti s novým plánom hospodárenia v lese, ktorý pripravuje prešovská radnica.
„Prešov patrí k mestám s najväčším podielom plochy lesa na svojom území, no rekreačný potenciál a ekologický charakter sa mu darí využívať iba minimálne. Náš mestský revír bol roky v nájme súkromných poľovníckych organizácií a chýbajú mu nové impulzy pre rozvoj a zveľadenie,“ avizuje primátor mesta Prešov František Oľha.
Mesto Prešov pripravuje nový generel lesoparku a plán hospodárenia v lese, ktorý po 10 rokoch prinesie zásadnú zmenu. Výkon poľovníctva bude po novom zabezpečovať SOŠ lesnícka v Prešove, ktorá v predošlej dekáde nemala možnosť využívať túto lokalitu na študijné účely a prax. „Poľovanie v tomto revíre mesto úplne neruší, no kapacitné a profesionálne predpoklady na jeho spravovanie má práve naša SOŠ lesnícka v Prešove, ktorá takto, navyše, dostane priestor na odbornú prípravu svojich študentov. Som toho názoru, že mesto by malo mať určitú kontrolou nad ťažbou a lovom na svojich pozemkoch. Prioritou je pre nás túto lokalitu postupne urobiť dostupnejšou aj pre širšiu verejnosť,“ doplnil primátor.
Lesnícka škola by mala pre revír do budúcna zabezpečiť poľovníckeho hospodára a zadefinovať sa majú konkrétne povinnosti správcu revíru. Jednou z nich bude aj realizácia schváleného plánu chovu a lovu raticovej zveri, a to aj na nepoľovných plochách a plochách v blízkostí obydlí. „V spolupráci s mestom Prešov dokážeme v zmysle schváleného plánu starostlivosti o zver zaručiť bezpečné a vysoko odborné spravovanie tohto poľovného revíru. Ten doposiaľ slúžil iba komerčnému účelu pre užší okruh ľudí. Pre našu školu je veľmi dôležité mať dostupné a autentické miesto na výchovu novej generácie lesníkov a profesionálnych poľovníkov, čím v konečnom dôsledku prispievame ku skvalitneniu starostlivosti o okolitú prírodu a životné prostredie,“ uviedol riaditeľ SOŠ lesníckej v Prešove Miroslav Fuchs.
Oproti minulosti má dôjsť aj k sprehľadneniu nájomných vzťahov viacerých budov, ktoré na území revíru patria mestu a ich užívanie poľovníckymi organizáciami nebolo doposiaľ jasne definované.
(sita)