LUČENEC – Mesto Lučenec sa môže stať prvým na Slovensku, v ktorom budú mestský a okresný úrad sídliť v jednej spoločnej budove. Ide o zámer, ktorý štát a samospráva deklarovali už pred šiestimi rokmi a k jeho naplneniu by malo dôjsť o ďalšie dva roky.
Situáciu dovtedy trochu skomplikuje vynútené sťahovanie Mestského úradu (MsÚ) Lučenec, keďže samospráva bude musieť doterajšie priestory budovy na Novohradskej ulici definitívne opustiť. Od roku 1991 ich má totiž prenajaté od Univerzity Komenského, ktorá ich teraz spolu s priľahlými pozemkami a parkoviskom ponúka na predaj vo verejnej obchodnej súťaži.
Ako primátorka Lučenca Alexandra Pivková poznamenala na jednom z nedávnych zasadnutí mestského zastupiteľstva, aktuálne už prebieha sťahovanie mestského úradu do dočasných priestorov. „Určite to zvládneme tak, aby sme občanov vybavovali minimálne tak dôstojne, ako doteraz,“ konštatovala s tým, že sťahovanie má trvať do 29. februára 2024.
Ďalšie dva roky by mal MsÚ Lučenec sídliť na dvoch adresách. Prvá je budova Okresného úradu (OÚ) Lučenec na Námestí republiky, teda práve tá, v ktorej so štátom a ministerstvom vnútra pripravujú spoločnú úradovňu.
Tá však potrebuje kompletnú rekonštrukciu, ktorá podľa Pivkovej potrvá minimálne dva roky. Aj dovtedy tam však bude môcť časť mestského úradu sídliť, konkrétne na prízemí a prvom poschodí. Pôjde o klientske centrum a ďalšie služby občanom.
Druhá časť úradu bude situovaná v inej, od centra mesta vzdialenejšej lokalite. „My všetci ostatní, ktorí denne možno až tak neprichádzame do kontaktu so stránkami, budeme v budove na Fiľakovskej ceste, kam bol predtým presídlený súd počas 2,5 roka, keď rekonštruovali jeho budovu,“ vysvetlila Pivková s tým, že celkové náklady na tento podnájom budú dokonca nižšie ako doteraz.
S tým ale nesúhlasila poslankyňa Rút Olšiaková, podľa ktorej bude mesto za nové priestory platiť o niekoľkotisíc eur mesačne vyššiu sumu. Oponoval jej prednosta MsÚ Lučenec Igor Korniet, ktorý tvrdil, že celkové náklady na prenájom a energie budú ročne o 20 000 eur nižšie v porovnaní so súčasným stavom.
Spomenul tiež, že do budovy okresného úradu sa snažili umiestniť všetkých zhruba 20 pracovísk MsÚ, v ktorých si občania môžu vybaviť všetko najpodstatnejšie. „Snažili sme sa eliminovať dochádzanie občanov za bežnými ‚vybavovačkami‘ na Fiľakovskú cestu,“ zdôraznil.
Po rekonštrukcii budovy, keď budú oba úrady definitívne v plnom počte sídliť v jednej budove, pôjde podľa primátorky o unikát. „Nemá to obdobu, nikde na Slovensku štát nesedí v jednej budove s mestom a nemajú jedno klientske centrum. Keď si občan príde vybavovať záležitosti, nezaujíma ho, či je to štátna alebo verejná správa,“ ozrejmila.
O reálnosti tohto zámeru však zapochybovala poslankyňa Renáta Endrödyová, podľa ktorej sa o tom hovorí už od roku 2018. „Situácia v štáte aj meste bola vtedy podstatne lepšia ako dnes. Čiže som skeptickejšia, že ju teraz vybudujeme do dvoch rokov, keď sa nám to nepodarilo celé roky,“ podotkla poslankyňa.
Dodala však, že by bola rada, keby to vyšlo a celý projekt spoločnej úradovne považuje za veľmi dobrú myšlienku, ktorá prispeje ku kvalite služieb pre občanov.