TRENČÍN – Na Fakulte špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne dnes otvorili Kreatívne centrum FabLab. V Trenčíne bude ponúkať v šiestich dielňach prácu s tými najšpičkovejšími prístrojmi. Otvorené by malo byť aj pre širokú verejnosť, ktorá bude mať záujem a kreatívne nápady.
Kreatívny talent a technická tvorivosť. Tieto dva parametre budú posúvať študenti Trenčianskej univerzity v novom Kreatívnom centre FabLab. Dielne centra sa pomaly začali zapĺňať už v marci minulého roka. V decembri prišlo kompletné dokončenie a posledné sfunkčnenie menších detailov.
Centrum sa nachádza v areáli Fakulty špeciálnej techniky, kde prešlo premenou aj celé okolie v rámci projektu Zelená revitalizácia univerzitného areálu. Oddychovú zónu tvoria altánky a multifunkčné ihrisko.
Pracovisko nebude slúžiť len študentom a zamestnancom Fakulty špeciálnej techniky, ale bude otvorené aj širokej verejnosti, ktorá má záujem o kreatívnu tvorbu, prezradil na úvod rektor univerzity Jozef Habánik.
FabLab vznikol v rámci projektu financovaného Ministerstvom kultúry SR a v rámci výzvy Mobilizácia tvorivého potenciálu v regiónoch. Z rezortu kultúry vyčlenili na tento projekt 4,3 milióna eur. Vlastné zdroje a financovanie zo strany univerzity predstavuje približne 250-tisíc eur. Na technológie v remeselných dielňach vyčlenili 2,92 milióna eur, na rekonštrukčné a stavebné úpravy 340-tisíc eur. „Vzniklo tu šesť remeselných dielní s viac ako 100 prístrojmi. Nechýbajú tu prednáškové priestory a oddychové zóny. Vytvorí sa tu priestor pre 130 členov a 20 nových pracovných miest,“ pokračoval Habánik.
Celková plocha centra aj s oddychovou zónou predstavuje skoro 850 m2. „Kreatívne centrum bude pre ľudí a študentov, ktorí budú chcieť pretaviť svoje myšlienky, nápady do reality,“ uviedol po slávnostnom prestrihnutí pásky župan Jaroslav Baška.
Špičkové spracovanie kovu, dreva a tlačiareň, ktorú používa aj NASA
Nachádzajú sa tu dielne na spracovanie kovu, ručné a strojové spracovanie dreva, tlač materiálov, spájanie kovových materiálov a technológia kovovej 3D tlače. „Sú tu plne profesionálne zariadenia, ktoré potrebujú odbornú obsluhu. Máme tu špičkovú tlačiareň, ktorej cena je 300-tisíc eur. Na Slovensku máme len dve tieto tlačiarne. Vieme na nej produkovať funkčný prototyp z práškových ocelí. Dajú sa vytvoriť prototypy na súčiastky do leteckého a vesmírneho priemyslu,“ oboznámil nás s prístrojmi projektový manažér FabLab Tomáš Hanulík.
V dielni na spracovaní dreva nájdete kompletnú prototypovú výrobňu nábytku. „Nachádza sa tu formátovacia píla na delenie materiálu. V dielni nájdete olepovací stroj s predfrézovacou jednotkou. Je tu CNC obrábací stroj, ktorý mi dielce ofrézuje, navŕta a nadrážkuje, aby som mohol potom už len skladať hotové skrinky. Čo sa týka dielne, je tu kompletné vybavenie aj na prácu s masívom či drevotrieskou,“ poznamenal Ladislav Svorník, servisný technik.
Kreatívne centrum FabLab bude jedinečné miesto na rozvíjanie kreatívneho talentu, podnikateľského ducha a technologický inovácií.