SNS vyzýva hlavného hygienika na odstúpenie z funkcie. Nebránim sa prešetrovaniu manažmentu pandémie, reaguje Mikas

Ján Mikas a Igor Matovič. Foto: Dano Veselský/TASR Ján Mikas a Igor Matovič. Foto: Dano Veselský/TASR

Slovenská národná strana vyzýva hlavného hygienika Jána Mikasa na odstúpenie z funkcie. Podľa jej statusu na sociálnej sieti po boku bývalého premiéra Igora Matoviča zavádzal „neprehľadné nebezpečné testovanie a očkovanie“.

Národniari označili Mikasa za „symbol nezvládnutia boja s covidom“. Avizovali, že pokiaľ hlavný hygienik nevyvodí zodpovednosť, požiada SNS ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas) o bezodkladné konanie.

„Je zrejmé, že obdobie covidu, ako aj riešenie predmetnej situácie, vláda na čele s Matovičom nezvládla. Nesmieme opomenúť bezbrehé míňanie peňazí, chaotické riadenie štátu, ktorému Ján Mikas asistoval,“ napísala koaličná SNS.

Dankova strana v rámci apelu pripomenula, že vláda splnomocnila jej poslanca Petra Kotlára na prešetrenie manažmentu pandémie.

Hlavný hygienik Ján Mikas sa nebude brániť prešetrovaniu manažmentu pandémie COVID-19. V danej súvislosti poskytol plnú súčinnosť Generálnej prokuratúre (GP) SR aj Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ) SR. Uviedol to v reakcii na výzvu koaličnej SNS, týkajúcu sa jeho odstúpenia.

„Som otvorený a nebránim sa prešetrovaniu manažmentu pandémie COVID-19 zo strany GP SR, NKÚ SR a splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19,“ skonštatoval Mikas. Upozornil zároveň, že vládny splnomocnenec Peter Kotlár ho zatiaľ nekontaktoval.

Hlavný hygienik považuje vynášanie účelových rozsudkov pred riadnym preverením za nekorektné. Vníma to ako ďalší útok nielen na seba, ale aj jeho kolegov a ďalších odborníkov, ktorí sa snažili, aby boli dosahy na zdravie a životy občanov SR počas pandémie čo najmenšie. „Neodišiel som preto, lebo som bol pri pandémii a zotrval som pri jej riešení. Ani dnes zbabelo neutekám pred otázkami, ktoré treba z odborného hľadiska zodpovedať a naďalej znášam aj osobné útoky,“ dodal Mikas.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas sa dáva očkovať proti chrípke. Foto: Jaroslav Novák/TASR

(min)


Ďalšie články