Sedem holandských seniorov „bojujúcich za právo zomrieť“ sa postaví pred súd v Arnheme
Dôchodcovia – všetci vo veku nad 70 rokov – mali nahovárať ľudí na užitie takzvaného samovražedného prášku.
Niektorí zo siedmich obvinených sú členmi skupiny Družstvo poslednej vôle, ktorá verí, že každý človek má právo ukončiť svoj život v čase, ktorý si sám zvolí. Skupina už dlhší čas vedie kampaň za legalizáciu pilulky na ukončenie života.
Prokuratúra siedmich zadržaných obvinila z členstva v zločineckej organizácii z dôvodu štruktúrovanému spôsobu, akým sa venovali distribúcii koktailu rôznych drog, ktoré tvoria prášok v obžalobe označený ako „látka X“.
Všetci siedmi mali podľa obžaloby svoju vlastnú úlohu v rámci organizácie, ktorá pripravovala stretnutia v domoch starších ľudí s cieľom poskytnúť im informácie o „práve na smrť“.
Prokuratúra však tvrdí, že obžalovaní zašli ďalej ako len k poskytovaniu informácií, čo samo o sebe nie je nezákonné, a niektorým záujemcom dodali nemenovanú chemickú zmes, používanú v chemickom priemysle, po požití ktorej môže trvať až 40 hodín, kým osoba, ktorá ju užije, zomrie.
(dutchnews.nl, tasr)