Politika na štyri svetové strany? Nie je dôvod na paniku

profimedia-0871700729 Foto: Profimedia, VIVIEN CHER BENKO / HUNGARIAN PRIME MINISTER'S OFFICE / AFP /

Svetové udalosti potvrdzujú, že sme na správnej ceste. Píše minister zahraničných vecí Juraj Blanár. 

Vláda SR vo svojom programovom vyhlásení vyjadrila znepokojenie nad pokusmi postaviť medzi Západom a Východom novú „železnú oponu“. Slovensko si, v kontexte svojho nespochybniteľného členstva v EÚ a NATO, stanovilo za cieľ pokračovať v zahraničnej politike na všetky štyri svetové strany.

Nevnímajme takúto politiku len z geografického uhla pohľadu, ale ako politiku zameranú na súbor krajín a politických blokov, ktoré identifikujú najmä ich politické, ekonomické alebo vojenské záujmy. Tieto zoskupenia zahŕňajú západné mocnosti, východný blok vrátane Ázie, rozvojové krajiny a nezaradené štáty, ktoré sa snažia uchovať si neutrálne postavenie v medzinárodných vzťahoch.  

Postupné oslabovanie pozície EÚ vo svete a jej konkurencieschopnosti nám prináša nové príležitosti a impulzy pre investície do slovenskej ekonomiky, vedy a výskumu, ktoré v súčasnosti čelia veľkým výzvam. Vzhľadom na presun geopolitického a ekonomického ťažiska do Indo-Pacifického regiónu má Slovensko ambíciu prehĺbiť a posilniť svoje diplomatické a ekonomické aktivity v tejto oblasti. Dôraz bude kladený na krajiny Globálneho juhu a na lokality s tradičnými politickými a ekonomickými väzbami na Slovensko, ako aj na tie regióny, ktorým prechádzajúca vláda SR neprikladala adekvátnu dôležitosť a vážnosť, naopak, obracala sa im chrbtom.

Aktuálne udalosti, ako napríklad návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vo Francúzsku alebo cesta amerického ministra zahraničných vecí Anthonyho Blinkena do Číny, len potvrdzujú, že Slovensko správne číta realitu a dôležitosť posilňovania vzťahov a spolupráce medzi našou krajinou a viacerými perspektívnymi partnermi.

Vláda Slovenskej republiky a rezort diplomacie aktívne pripravujú sériu zahraničných misií s cieľom posilniť politické a ekonomické väzby Slovenska v rôznych regiónoch. Okrem nedávnej návštevy Indie a Azerbajdžanu sa pripravujú pracovné cesty do Južnej Kórey, Číny, Srbska, Japonska a Brazílie. 

Veľkú pozornosť venujeme rozvoju a upevňovaniu vzťahov a vedeniu politického dialógu prostredníctvom presadzovania suverénnej slovenskej zahraničnej politiky, aktívnej diplomacie a obchodných iniciatív, s cieľom vytvoriť strategické partnerstvá prospešné pre slovenskú ekonomiku, bezpečnosť a kvalitu života občanov SR. Slovensko síce nie je veľké svojou rozlohou, ale má obrovský potenciál stať sa sebavedomým, uznávaným a konštruktívnym partnerom na svetovej úrovni. Vláda robí suverénnu a sebavedomú zahraničnú politiku a aj vďaka tomu sa Slovensko môže stať uznávaným a konštruktívny partnerom na svetovej úrovni.

Hydepark slúži ako otvorený priestor na diskusiu pre politikov, vysokých štátnych úradníkov alebo akademikov. Publikované názory nevyjadrujú názor redakcie.


Ďalšie články