Slováci sa vrátili do cestovných kancelárií. A nielen to. Počet turistov, ktorí si cez ne kúpili zájazdy, vlani stúpol o dve tretiny. Čísla sa tak po troch rokoch súperenia s dosahmi pandémie dostali k rekordom z roka 2018. Podľa Štatistického úradu SR, ktorý v piatok priniesol údaje o organizovanom cestovnom ruchu za rok 2023, sa však zmenila štruktúra klientov.
Ako sa ukázalo, našinci sa rozcestovali a smerovali najmä do zahraničia, pričom rastúci záujem je o exotiku. Ľudí zo zahraničia, ktorí by si Slovensko vybrali ako pobytovú destináciu, naopak, ubudlo. Prišlo ich k nám až o 40 percent menej ako pred pandémiou.
Služby slovenských cestovných kancelárií a agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1 milióna osôb. „V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66-percentný nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou,“ vyplýva zo štatistík.
Predajcovia a sprostredkovatelia zájazdov prišli v prvých dvoch rokoch pandémie o väčšinu klientov. Odlev sa vtedy šplhal až k 90 percentám kupujúcich, čo v praxi predstavovalo, že ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. „V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 a 2019,“ uvádza Štatistický úrad SR.
Bezprostredne po uvoľnení opatrení sa začali do popredia dostávať pobyty mimo domoviny. „Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí, takzvaný pasívny cestovný ruch,“ vysvetľujú štatistici s tým, že za hranice vycestovalo v minulom roku organizovane až 825-tisíc osôb.
Medziročne tak počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 percent a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou. „Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000,“ uvádza Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík úradu.
Najpreferovanejšími sa v minulom roku stali destinácie v Turecku, Grécku, Egypte a Tunisku. Dve posledné vymenované sa tak opäť vrátili na čelo rebríčka TOP 10. Destinácie si uchmatli z celkového počtu klientov cestovných kancelárií viac ako polovicu.
Naďalej sa zvyšoval aj záujem o exotiku, najmä Vietnam a Kubu, ale aj Tunis, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Nárasty počtu klientov cestujúcich do týchto krajín boli niekoľkonásobné.
Jednoznačne pritom zabodoval Vietnam, kam smerovalo až 14-násobne viac cestujúcich, 11-násobok záujemcov si pripísala karibská Kuba. Počet turistov tu dokonca podľa štatistík výrazne stúpol aj v porovnaní s predpandemickým obdobím, čo súvisí predovšetkým so zavedením pravidelných priamych
leteckých liniek zo Slovenska, ale aj s rozširovaním portfólia predajcov.
Vlani Slováci smerovali aj do dlhodobo obľúbených letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko či Taliansko. A hoci aj tu nakúpili medziročne dovoleniek viac, za predcovidovou úrovňou čísla stále zaostávajú. „Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný,“ konštatujú štatistici.
Postupne sa zlepšuje aj situácia s dopytom po slovenských lokalitách. V minulom roku totiž stúpol aj počet ľudí, ktorí si prostredníctvom cestovných kancelárií kúpili práve pobyt v rámci Slovenska. A hoci tento takzvaný domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov len o štyri percentá, 84-tisíc cestujúcich prekonalo hodnoty spred pandémie o viac ako 10 percent.
Najviac sa o to pričinili cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. V prvom spomínanom dokonca predajcovia zaznamenali až dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019.
Nielen našinci vyhľadávajú služby slovenských sprostredkovateľov zájazdov. Rastie aj záujem zahraničných návštevníkov o ich služby. „Medziročne ich na územie Slovenska organizovane pricestovalo o 60 percent viac,“ uvádza Štatistický úrad SR. Do počtov z roku 2019 však cestovným kanceláriám stále chýbalo 40 percent návštevníkov spoza hraníc.
Zahraniční turisti sa u nás dlho neohrejú. Z dát totiž vyplýva, že preferujú jednodňové výlety, dokonca bez prenocovania. Takýchto návštev bolo až 95 percent. „Najviac osôb pricestovalo z Rakúska (53-tisíc), Spojených štátov amerických (42-tisíc) a Nemecka (26-tisíc),“ uzatvárajú štatistici minulý rok s dôvetkom, že tieto tri krajiny predstavovali vyše 60 percent všetkých pricestovaných osôb.
Pozitívny vývoj viacerých ukazovateľov v minulom roku, samozrejme, priniesol cestovným kanceláriám a agentúram aj vyššie príjmy. Tržby sa medziročne zvýšili o takmer 40 percent. Dosiahli hodnotu 907 miliónov eur, čo bolo súčasne o pätinu viac ako v roku 2019.
Takmer 95 percent z dosiahnutého objemu tvorili práve tržby z pasívneho cestovného ruchu. Všetky tri zložky cestovného ruchu – aktívny, pasívny aj domáci cestovný ruch – vykázali podľa štatistikov medziročne dvojciferný nárast. Výrazné zaostávanie za predcovidovými tržbami evidoval len aktívny cestovný ruch, teda tržby od cudzincov za pobyty na Slovensku.