Rusko uskutočnilo elektronické odpaly jadrových striel. Reaguje na údajnú hrozbu zo Západu

Snímka obrazovky 2024-06-13 093815 Foto: reprofoto Telegram

Rusko v rámci druhej etapy testov taktických jadrových zbraní uskutočnilo elektronické odpaly rakiet, uviedlo vo štvrtok ruské ministerstvo obrany. TASR informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na ruské médiá.

Personál vojenskej raketovej jednotky v Petrohrade elektronicky odpálil strely v rámci plnenia bojových úloh. Obrazové záznamy sprostredkované ministerstvom zachytávajú ruských námorníkov, ako zameriavajú modelové ciele a následne odpočítavajú štart striel.

Ruský rezort obrany v utorok oznámil, že ruskí a bieloruskí vojaci spustili druhú fázu taktických jadrových cvičení v Rusku. Cieľom manévrov je uistiť sa, že príslušníci oboch armád a ich vybavenie sú pripravení na ochranu suverenity a územnej celistvosti Ruska a Bieloruska, uviedol ruský rezort obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin tieto cvičenia nariadil, pretože Rusko sa podľa svojich vyjadrení obáva hrozieb zo strany Západu, píše Reuters. Niektorí západní predstavitelia uviedli, že Ukrajine povolia útočiť hlbšie na ruské územie.

Rusi by mohli zmeniť jadrovú doktrínu

Rusko nedávno opatrne skonštatovalo, že by mohlo v reakcii na kroky Západu prepísať svoju jadrovú doktrínu. V utorok to naznačil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, ktorého slová citovala tlačová agentúra TASS.

„Môžem povedať len toľko, že situácia smeruje k ďalšiemu zhoršovaniu a výzvy, ktoré sa množia v dôsledku neprijateľných a eskalačných akcií Spojených štátov a ich spojencov v NATO, nepochybne vyvolávajú pred nami celú otázku, ako základné dokumenty v oblasti jadrového odstrašovania možno viac zosúladiť s aktuálnymi potrebami,“ odpovedal diplomat na otázku, aké body by mohli ovplyvniť prípadné zmeny základov štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania.

Sergej Riabkov. Foto: Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku/ Посольство России в Словакии/FB

Zmenu v ruskej jadrovej doktríne minulý týždeň v piatok už naznačil aj ruský prezident Vladimir Putin. „Táto doktrína je živý nástroj a my pozorne sledujeme, čo sa vo svete okolo nás deje, a nevylučujeme nejaké zmeny tejto doktríny. To sa týka aj testovania jadrových zbraní,“ povedal Putin.

Pripomeňme, že ruská jadrová doktrína pripúšťa len dva možné hraničné prípady použitia jadrových zbraní. Prvým prípadom je odvetný jadrový úder na prvý úder jadrovými zbraňami nepriateľa, druhým je ten, keď „je samotná existencia Ruska ako štátu ohrozená aj v prípade použitia konvenčných zbraní“.

O čom je ruská jadrová doktrína

Šéf Kremľa tiež nedávno skonštatoval, že použitie jadrových zbraní na vyriešenie konfliktu na Ukrajine nie je potrebné. „Ich použitie je možné vo výnimočnom prípade – v prípade hrozby pre suverenitu a územnú celistvosť krajiny. Nemyslím si, že takáto vec nastane. Nie je to potrebné,“ povedal Putin na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade.

Štandard koncom minulého mesiaca informoval, že ruská vláda začína riešiť mobilné atómové kryty na ochranu civilného obyvateľstva. Vyplynulo to z návrhu uznesenia vlády, ktorý preskúmala tamojšia tlačová agentúra RIA Novosti. Vo vysvetlivke k dokumentu sa uvádza, že existujúce štruktúry civilnej obrany momentálne nestačia na to, aby poskytli útočisko celej populácii. 

Mobilný atómový kryt KUB-M. Foto: Celoruský výskumný ústav pre civilnú obranu a núdzové situácie

(tod/tasr)


Ďalšie články